Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Profesor Klaus Ziemer laureatem 23. Nagrody Viadriny

Wiemy do kogo powędruje 23. Nagroda Viadriny. Otrzyma ją prof. dr hab. Klaus Ziemer, niemiecki politolog i były dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. To uznany ekspert i analityk stosunków polsko-niemieckich.

Uzasadnienie

Prof. dr hab. Eduard Mühle, prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i przewodniczący Kuratorium Fundacji Nagrody Viadriny, tak uzasadnia decyzję o wyborze tegorocznego laureata: „Klaus Ziemer wyjaśnia Polskę w Niemczech i Niemcy w Polsce, analizuje, komentuje i relacjonuje krytycznie, rzeczowo i z wielkim szacunkiem dla wszelkich różnic. Ponadto Klaus Ziemer stale angażował się jako mentor dla wielu młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w dziedzinie relacji polsko-niemieckich. Jest wzorem do naśladowania w kwestii tego, jak komunikować w polsko-niemieckim kontekście i jak zachować naukowy obiektywizm, jednocześnie jasno reprezentując własne wartości”.

Biografia laureata

Prof. dr hab. Klaus Ziemer urodził się w 1946 roku w Heidelbergu. Studiował nauki polityczne, historię i łacinę na uniwersytetach w Heidelbergu i Monachium. Po uzyskaniu doktoratu i habilitacji na Uniwersytecie w Heidelbergu objął stanowiska profesorskie na uniwersytetach w Essen, Monachium, Mannheim i Trewirze.

Od 1991 r. do przejścia na emeryturę w 2011 r. Klaus Ziemer wykładał jako profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Trewirze. Od 1998 roku był również profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie przeszedł na emeryturę w 2018 roku. W latach 1998-2008 kierował Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie. W swojej pracy naukowej i dydaktycznej Klaus Ziemer specjalizował się we współczesnej historii Polski, relacjach polsko-niemieckich od 1945 r. oraz zmianach ustrojowych w Europie Wschodniej.

Oprócz działalności dydaktycznej Klaus Ziemer angażował się w licznych gremiach, między innymi Radzie Naukowej Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, Radzie Naukowej Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki oraz w Polsko-Niemieckiej Grupie Kopernika. W Heidelbergu kieruje inicjatywą „Partnerstwo z Polską”.

Uroczystość wręczenia

Uroczystość wręczenia Nagrody Viadriny odbędzie się 16 maja o godz. 16:00  w sali Logensaal Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Następnie o godz. 17:30 laureat weźmie udział w dyskusji „Dwadzieścia lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej – krytyczne spojrzenie na porozumienie polsko-niemieckie”.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani po wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji i rejestracja na stronie: www.europa-uni.de/nagrodaviadriny

Informacje o Nagrodzie Viadriny

Nagroda Viadriny symbolizuje porozumienie między narodami, pokój i wolność we wspólnym europejskim domu – wartości, które stanowią fundament założonego w 1991 roku uniwersytetu. Od 1999 roku Nagroda Viadriny jest przyznawana wybitnym osobowościom i znaczącym inicjatywom ze wszystkich dziedzin życia społecznego za ich zaangażowanie na rzecz porozumienia, współpracy i pojednania między Polską i Niemcami.

Do grona laureatek i laureatów Nagrody należą m.in. Karl Dedecius, Günter Grass, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki, Hans-Dietrich Genscher, Agnieszka Holland, Róża Thun i prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz.

Nagroda w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie. Od 2022 r. o jej przyznaniu decyduje Kuratorium Fundacji Nagrody Viadriny. Ponadto co roku przyznawana jest Nagroda Towarzysząca w wysokości 1.000 euro. Tegoroczną Nagrodę Towarzyszącą otrzyma organizacja studencka Students for Climate Justice.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.