Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Syfon do zlewu jedno- i dwukomorowego — Jaka jest różnica?

Zastanawiasz się, jaki syfon do zlewu wybrać — jednokomorowy czy dwukomorowy? Poznaj różnice między tymi dwoma rodzajami i dowiedz się, który będzie najlepszy dla Twojej kuchni. Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Jak działa syfon do zlewu jednokomorowego?

Syfon do zlewu jednokomorowego stosuje się w zlewozmywakach z jedną komorą i pełni on kluczową rolę w utrzymaniu higieny i komfortu w kuchni, zapobiegając powrotowi nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Jego działanie opiera się na prostym, ale skutecznym mechanizmie. Syfon składa się z kilku elementów, w tym rury odpływowej, kolanka i specjalnej komory, która zawsze jest wypełniona wodą. To właśnie ta woda stanowi barierę dla powrotu zapachów. 

Gdy woda płynie przez syfon, jest ona zatrzymywana w komorze, tworząc tzw. wodną blokadę. Woda ta, zamykając dostęp powietrza z kanalizacji, uniemożliwia przenikanie nieprzyjemnych zapachów do wnętrza domu. Ważne jest jednak regularne korzystanie ze zlewu, ponieważ woda w syfonie może odparować, a tym samym blokada przestanie działać. W takim przypadku wystarczy ponownie napełnić syfon wodą, np. poprzez otwarcie kranu.

Jak działa syfon do zlewu dwukomorowego?

Syfon do zlewu dwukomorowego jest niezbędnym elementem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zlewu dwukomorowego oraz ochronę przed nieprzyjemnym zapachem. Składa się z dwóch części: rury pionowej i poziomej. Rura pionowa jest bezpośrednio połączona z obiema komorami zlewu, natomiast rura pozioma łączy się z kanalizacją. W rurze pionowej znajduje się tzw. korek wodny, który jest naturalną barierą dla nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. 

Kiedy woda płynie przez zlew, wypełnia ona rurę pionową, tworząc korek wodny. Po zakończeniu płukania, woda zatrzymuje się na pewnym poziomie, tworząc tę barierę. Dzięki temu nawet gdy woda w obu komorach zlewu jest wypuszczana jednocześnie, syfon skutecznie zapobiega przedostawaniu się zapachów z kanalizacji do wnętrza domu. Pamiętaj jednak, aby regularnie czyścić syfon, ponieważ z czasem może się w nim gromadzić brud i resztki jedzenia, co może prowadzić do zatorów i problemów z odpływem wody.

Jak wybrać odpowiedni syfon do swojego zlewu?

Wybór odpowiedniego syfonu do zlewu jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania systemu odpływowego. W ten element warto zaopatrzyć się u sprawdzonego sprzedawcy, takiego jak SINK Quality. Przede wszystkim, musisz zwrócić uwagę na rozmiar syfonu — musi on pasować do wielkości otworu w zlewie. Pamiętaj, że standardowy rozmiar wynosi 50 mm, ale zawsze warto dokładnie zmierzyć. Kolejnym istotnym czynnikiem jest materiał, z którego jest wykonany syfon. 

Najlepsze są modele wykonane z tworzywa sztucznego, ze względu na ich odporność na korozję. Ważne jest również, aby syfon był łatwy w montażu i demontażu, co ułatwi przyszłe czyszczenie i konserwację. Zwróć uwagę na modele z funkcją automatycznego czyszczenia, które zapobiegają gromadzeniu się osadów i zapewniają długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego syfonu to inwestycja w komfort i higienę Twojej kuchni.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.