Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Na os. Świerkowym odsłonięto tablicę upamiętniającą pograniczników

Może nie wszyscy to wiedzą, ale na terenie dzisiejszego os. Świerkowego przez wiele lat mieściła się siedziba jednostek odpowiedzialnych za ochronę polskich granic. Z tej okazji na terenie osiedla odsłonięto pamiątkową tablicę.

Uroczystość odbyła się 27 października. Na miejscu, oprócz emerytowanych pograniczników, w tym prezesa Regionu Nadodrzańskiego Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej w Słubicach Jerzy Siedlarza, pojawili się przedstawiciele lokalnych władz, m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, wicestarosta słubicki Robert Włodek oraz radna wojewódzka Maria Jaworska. Nadodrzański Oddział Straż Granicznej reprezentowali ppłk Piotr Wojtunik i kpt. SG Marcin Kalinowski, 

Zaproszono też regionalistę i pasjonata lokalnej historii Rolanda Semika, który od lat zajmuje się dokumentowaniem wojskowości w Słubicach. Jego opracowania i analizy możecie zobaczyć m.in. na naszej stronie w dziale "Słubice wczoraj i dziś".

Tablica powstała z inicjatywy działaczy związku, przy wsparciu gminy Słubice i powiatu słubickiego. Umieszczono na niej następujący napis: "W latach 1945-2005 na tym terenie stacjonowały Jednostki Polskich Formacji Granicznych ochraniające zachodnią granicę Rzeczypospolitej na odcinku środkowej Odry granicznej. Chwała żołnierzom i funkcjonariuszom w służbie ojczyzny".

Po odsłonięciu tablicy odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Słubicach, które poprowadził Włodzimierz Tiszuk ze związku. Podczas spotkania burmistrzowi M. Olejniczakowi wręczono odznakę "Zasłużony dla związku" przyznawaną przez Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. Związkowe wyróżnienia otrzymali również aktywni działacze: Jacek Niedbała i Ryszard Wojciechowski.

Podczas spotkania była też okazja do rozmów i wspomnień, szczególnie w kontekście przypadającego w tym roku 25-lecia istnienia organizacji zrzeszającej emerytowanych pograniczników. Samorządowcy - zarówno z gminy, jak i powiatu - zapewnili przedstawicieli związku, że zawsze mogą liczyć na ich pomoc.

- Jestem bardzo mile zaskoczony dzisiejszym wyróżnieniem i ogromnie wdzięczny za to, co straż graniczna robi na co dzień po to, żebyśmy czuli się bezpieczni. Wasza formacja jest mi bardzo bliska. Zapewniam też o nieustającym wsparciu ze strony samorządu gminnego, które było, jest i będzie w przyszłości, bo praca, którą wykonujecie, jest cenna i potrzebna – mówił burmistrz Słubic.

- Składam podziękowania wszystkim funkcjonariuszom straży granicznej za codzienną pracę, którą wykonujecie na naszej granicy. Wiemy, jak to jest trudna, odpowiedzialna i ważna praca. To, co robi Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej, jest przejawem takiego patriotyzmu, który jest mi najbliższy, bo uczycie szacunku do ojczyzny i do jej obrońców – dodał wicestarosta.

Poniżej zdjęcia udostępnione przez starostwo oraz regionalistę Rolanda Semika.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.