Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubiczanie uczcili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Słubiczanie nie zapomnieli o uczczeniu pamięci ofiar II wojny światowej. 1 września na terenie byłego obozu pracy "Oderblick" w Świecku odbyła się uroczystość związana z 84. rocznicą wybuchu najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w historii świata.

- Chylimy dziś nisko głowy, by jak co roku oddać hołd bohaterskim obrońcom, wspomnieć ofiary tej straszliwej wojny, wspomnieć wszystkich żołnierzy, którzy ginęli z bronią w ręku pod biało-czerwonym sztandarem, tych, których zamęczono w obozach i więzieniach, wspomnieć cywili, których codzienne życie wojna zamieniło w piekło - mówiła podczas wystąpienia zastępczyni burmistrza Słubic Adriana Dydyna-Marycka.

Hołd ofiarom wojny oddało wielu przedstawicieli lokalnych organizacji i instytucji, w tym samorządowcy, służby mundurowe, nauczyciele, uczniowie, harcerze, sybiracy czy kombatanci. Pojawił się poseł Jacek Kurzępa. Odczytano również list od starosty słubickiego Leszka Bajona, który w tym czasie był na obchodach na Westerplatte.

Nie zabrakło przedstawicieli naszych niemieckich sąsiadów. - To wojna, którą wywołaliśmy, której jesteśmy winni, i która będzie do nas przypisana już zawsze. Ta świadomość jest bardzo trudna. Dziś jesteśmy świadkami dialogu między naszymi narodami. To bardzo cenny dialog, który szczególnie tutaj jest obecny – mówił przewodniczący Rady Miejskiej we Frankfurcie nad Odrą Wolfgang Nuemann.

Podczas uroczystości Roman Filończuk, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, odczytał apel pamięci, a pod pomnikiem ofiar obozu, przy którym pełnili wartę żołnierze Wojska Polskiego z jednostki w Wędrzynie, przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Ważnym elementem wydarzenia była wspólna modlitwa ekumeniczna, poprowadzona przez kapłanów różnych wyznań i religii.

Poniżej zdjęcia z uroczystości udostępnione przez powiat słubicki i gminę Słubice.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.