Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
bocian

Bociany to ptaki wyjątkowo lubiane i dobrze postrzegane przez Polaków. Są częstymi mieszkańcami także naszego regionu. Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych przygotowała o nich specjalny film.

Każdego roku, pod koniec czerwca, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego dokonują obrączkowania młodych bocianów białych na terenie Parku Krajobrazowego "Ujście Warty". Dolina dużej rzeki obfituje w pokarm, więc bociany często gniazdują tam kolonijnie.

- Mieliśmy okazję obserwować i filmować obrączkowanie bocianów z Czarnowa w gminie Górzyca, który był niegdyś nazywany bocianią wioską. Aktywnych było kilkanaście gniazd tych ptaków. W 2023 roku zaobrączkowano młode z zaledwie trzech – opowiada Natalia Duer z fundacji.

Dlaczego bociany są obrączkowane? Jak to się robi? Dlaczego młody bocian udaje martwego? Tego dowiecie się z prezentowanego filmu.

Materiał powstał w ramach projektu "Przyroda na Zboczu Doliny" realizowanego w partnerstwie ze Stacją Terenową Klubu Przyrodników - Muzeum Łąki w Owczarach. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.