Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zatrucie Odry

Kto odpowiada za zatrucie Odry latem 2022 roku? Na odpowiedź na to pytanie czekaliśmy przez wiele miesięcy. 2 marca organizacja ekologiczna Greenpeace opublikowała własny raport, w którym wskazuje, że winne są spółki górnicze wydobywające węgiel kamienny na Śląsku.

Zasolenie i złote algi

Organizacja przeprowadziła szczegółowe badania dorzeczy Odry i Wisły. Z terenu Górnego Śląska pobrano próbki wody, które następnie sprawdzono pod kątem ich zasolenia.

Wyniki okazały się zatrważające. W niektórych dopływach Wisły i Odry zasolenie wody jest wyższe niż w Bałtyku. To właśnie wysoka zawartość soli w Odrze stanowiła pożywkę do rozwoju toksycznych glonów z gatunku Prymnesium parvum (tzw. złotych alg), będących bezpośrednią przyczyną masowego pomoru ryb – informuje Greenpeace.

Normy przekroczone wielokrotnie

Raport Greenpeace wskazuje, że pierwotną przyczyną ubiegłorocznej katastrofy jest działalność spółek górniczych na Górnym Śląsku oraz spuszczanie przez nie stężonych roztworów soli z kopalń węgla kamiennego do dopływów Odry.

- Zbadaliśmy dopływy Odry i Wisły, do których trafiają ścieki z kilku kopalń węgla kamiennego. Stężenie chlorków i siarczanów jest tam kilkadziesiąt razy wyższe od tego, które doprowadziło do katastrofy na Odrze - twierdzi dr hab. Leszek Pazderski, ekspert Greenpeace ds. polityki ekologicznej, współautor raportu.

Z przedstawionego opracowania wynika coś jeszcze. Jeśli nic się nie zmieni, to tego lata może dojść do powtórnej katastrofy. I to nie tylko na Odrze, ale także na Wiśle. - Z naszych badań wynika jednoznacznie, że ścieki, które są spuszczane przez kopalnie do dopływów Wisły, są jeszcze bardziej zasolone, niż te, które trafiają do dopływów Odry – dodaje L. Pazderski.  

Zaniedbania władz

Działalność kopalń to jedno, ale Greenpeace wskazuje także na zaniedbania ze strony władz. – Problem zasolenia rzek w Polsce, w tym Odry i Wisły, jest lekceważony przez instytucje państwowe. Publicznie dostępne pomiary wykonane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska są zbieżne z wynikami naszych badań lub nawet wyższe. GIOŚ nie podjął jednak żadnych kroków mających na celu ochronę obu największych rzek w Polsce przed ekologiczną katastrofą - przekonuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace.

Greenpeace twierdzi, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska pomogło spółkom górniczym obejść prawo, a większość kopalń węgla kamiennego funkcjonuje bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko. - Oznacza to, że nigdy nie zbadano wpływu wydobycia na przyrodę i mieszkańców – dodaje A. Meres.

Co dalej w tej sprawie?

Greenpeace domaga się m.in. przeprowadzenia kontroli pozwoleń wodnoprawnych wydanych spółkom górniczym, ograniczenia limitów stężeń chlorków i siarczanów w zrzucanych ściekach, wprowadzenia przez kopalnie nowoczesnych metod odsalania oraz zmian w przepisach.

Ponadto do Komendanta Głównego Policji trafiło pismo, w którym organizacja wskazała winnych katastrofy. Przypomnijmy, że wcześniej premier obiecał 1 mln zł nagrody za wskazanie winnych katastrofy.

- Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych ani korporacji, dlatego zrzeka się wypłaty nagrody i wnioskuje o jej zabezpieczenie na cele związane z przyszłą działalnością Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry – czytamy na stronie organizacji.

POBIERZ RAPORT

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 kreplas 2023-03-04 09:14
Wiadomo, że odpowiedzialność w przypadku tych spółek nie zostanie oficjalnie potwierdzona. Pytanie jest, co zrobi rząd, który obiecał ustawę i uszczelnienie systemu, a zamiata wszystko pod dywan. Zachowanie wojewodów jest dziwne, a premiera i ministra nadaje się do....
#2 Lechita 2023-03-06 14:59
Na szczęście mało kogo interesuje tendecyjny raport organizacji sponsorowanej przez korporacje. :D
#3 kreplas 2023-03-06 15:49
@Lechita mnie np. interesuje. I każdego normalnego. Od rządzących niczego się nie dowiemy, więc każda jaskółeczka jest pożądana.
#4 Lechita 2023-03-06 16:55
Owszem, każdego normalnego interesuje stan Odry, ale tak rząd jak i ta pseudo organizacyjka stoją na tym samym poziomie. :)
#5 kreplas 2023-03-06 18:43
@Lechita, Akurat oni raport zrobili i zrzekli się nagrody. Przestań siać demagogię i poczytaj sobie o nich.
#6 kreplas 2023-03-06 18:50
#7 Lechita 2023-03-06 21:23
Czyli tak jak myślałem - nie masz zbyt dużej wiedzy na ich temat. Żadna demagogia, tylko fakty, podejrzana organizacyjka realizująca lobby wielkich. :D Pierwszy przykład z brzegu: www.totylkoteoria.pl/greenpeace-ocena-organizacji/. No, ale wierz dalej w ich dobroduszność, niezależność i obiektywną walkę. :D :D
#8 kreplas 2023-03-06 23:16
@Lechita rozbawiłeś mnie. Jak Ty mie zaimponowałeś Wąski...Super źródło sobie wybrałeś. Gratuluję:-).Szkoda dyskusji...
#9 Lechita 2023-03-07 03:24
Mi zaimponuje raport naukowców, a nie dziwnych, pseudonaukowych organizacyjek. :)
#10 kreplas 2023-03-07 09:19
@Lechita: pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Pazderski
naukowiec z UMK, czy niekompetentny samouk? Dr hab.
Jak widać chyba jednak badania zrobiły kompetentne organizacje na zlecenie Greenpeace? Czy nadal uważasz, że portal, który zacytowałeś jest wiarygodny?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.