Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Archiwum im. Karla Dedeciusa

Archiwum im. Karla Dedeciusa świętuje 20. rocznicę powstania. Z tej okazji przygotowano wystawę pt. „Karl Dedecius. Między słowami – między narodami”. Jej otwarcie zaplanowano 23 listopada.

Wydarzenie nawiązuje do 15 lipca 2001 roku, kiedy to Karl Dedecius – znany i ceniony tłumacz literatury polskiej na język niemiecki – przekazał Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina pierwszą część swojego archiwum wraz z zadaniem poszerzenia go o dalsze zbiory oraz przekształcenia w archiwum tłumaczy literatury i mediatorów kultury.

Jak informuje słubickiego Collegium Polonicum, wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją im. Karla Dedeciusa, Uniwersytetem Łódzkim i Muzeum Miasta Łodzi. Jest ona wspólnym wkładem tych instytucji w Rok Karla Dedeciusa.

Na szesnastu dwujęzycznych (polskich i niemieckich) tablicach przedstawiono najważniejsze etapy życia i twórczości oraz najważniejsze dzieła Karla Dedeciusa. Są to nie tylko tłumaczenia i obszerne wydania literatury polskiej w przekładzie na niemiecki, ale także wiele instytucji, które powstało z inicjatywy lub przy udziale K. Dedeciusa.

- Instytucje te pielęgnują do dziś ideową i literacką spuściznę tłumacza oraz działają zgodnie z jego przesłaniem na rzecz popularyzacji kultury i porozumienia między narodami – wyjaśnia Ewa Bielewicz-Polakowska z CP.

Jak wziąć udział w otwarciu? Ze względu na wymogi sanitarne wymagane jest wcześniejsze potwierdzenie obecności. Można to zrobić telefonicznie 61 829 6752 lub przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 19 listopada.

Więcej informacji o Archiwum im. Karla Dedeciusa na stronie www.ub.europa-uni.de.

Termin: 23.11.2021, godz. 18:00. Miejsce: Collegium Polonicum, sala konferencyjna nr 13.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.