Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Nauka

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie otaczają nas z niemal każdej strony i korzysta z nich praktycznie każdy. Nieograniczony dostęp do Internetu stał się standardem, bez którego ciężko nam sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Stał się rewelacyjną przestrzenią w pracy zawodowej, rozwoju osobistym, źródłem informacji, a także rozrywki. Możemy zaobserwować, że coraz młodsze osoby zaczynają swoją przygodę z nowoczesnymi technologiami korzystając z oferowanych przez nie dobrodziejstw. Jednak jako rodzice czy opiekunowie za wszelką cenę chcemy uchronić nasze pociechy od zbyt wczesnego korzystania z nich. Nic w tym dziwnego, w końcu dostępnych jest wiele badań, które utwierdzają nas w fakcie, że bardzo łatwo jest się od nich uzależnić. Ponadto, wszystko zależy od celu w jakim zaczynamy je użytkować. Choć zagrożeń możemy doszukać się wszędzie, warto zwrócić uwagę również na to co dobrego możemy w związku z ich istnieniem otrzymać. W przypadku rozwoju technologicznego udostępnione zostały innowacyjne metody pozyskiwania wiedzy czy umiejętności, które stanowią o wiele skuteczniejszy sposób niż te dotychczas stosowane.

Nieograniczone możliwości Internetu

Często możemy usłyszeć, że w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć wszystko bo nie ma takiej informacji, która by się w nie znajdowała. Trudno jest nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ to dzięki niemu możemy nieustannie poznawać coraz to nowsze obszary i zdobywać aktualnie potrzebną nam wiedzę. Jego wykorzystanie jest proponowane w coraz to nowszych odsłonach, co sprawia, że pozyskiwanie wiedzy staje się dopasowane pod indywidualne preferencje, a także jest o wiele przyjemniejsze i skuteczniejsze. W dobie pandemii, kiedy całe życie przeniosło się do sieci, mieliśmy okazję zobaczyć jak wiele możemy dzięki niemu zrobić. Z uwagi na to, warto przedstawić swoim dzieciom jaką rolę odgrywa Internet w codziennym życiu, ponieważ w całej tej przestrzeni znajdzie się także miejsce dla nich. Podręczniki szkolne stanowią bazę do zdobywania wiedzy, jednak to gdy edukacyjne czy korepetycje online mogą ją pogłębić i sprawić, że pozostaną w głowie na dłużej.

Zagrożenia – kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka

Pomimo tego, że Internet, a także wszelkie inne technologie stanowią bez dwóch zdań ogromne ułatwienie dla większości z nas, mogą nieść za sobą także zagrożenia. Nie bez powodu mówi się o zwracaniu szczególnej uwagi na czas spędzany przez nasze dzieci przed monitorami telefonów, tabletów czy laptopów. Korzystają one z nich coraz częściej i zaczynają w coraz młodszym wieku. Nie trudno się domyślić, że może prowadzić to między innymi do uzależnienia. Niestety w dużej mierze nie spędzają oni czasu na treściach edukacyjnych, a wręcz odwrotnie – przeglądają materiały rozrywkowe. Ich graficzna i zazwyczaj krótka forma sprawia, że przyzwyczajają się one do takich treści, co prowadzi do szybszej utraty koncentracji podczas lekcji czy nauki. Co więcej, kontakt z rówieśnikami odbywa się zazwyczaj przy pomocy urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu, co również negatywnie wpływa na ich rozwój i umiejętności nawiązywania relacji międzyludzkich. Jeżeli takie zachowanie towarzyszy Waszemu dziecku, to czas żeby zapaliła się Wam czerwona lampka.

Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Mając świadomość istniejących korzyści oraz zagrożeń jakie wiążą się z użytkowaniem nowoczesnych technologii w głowie pojawia się pytanie, jaką postawę wobec nich przyjąć? Zupełne odcięcie dzieci i młodzieży może okazać się nienajlepszym pomysłem. Dlaczego? Cyfrowe kompetencje to jedna z kluczowych umiejętności, bez której funkcjonowanie w przyszłości może okazać się niezwykle uciążliwe. Z uwagi na to, warto je rozwijać. Jednak zanim do tego podejdziemy, powinniśmy przeanalizować jak nauczyć nasze dzieci korzystania z nowoczesnych technologii w rozsądny sposób. Podstawa powinny być jasno określone zasady, które będą zrozumiałe dla młodej osoby, a my będziemy mogli w łatwy sposób to kontrolować. Należy również mieć z tyłu głowy fakt, że w niedalekiej przyszłości papierowe podręczniki szkolne mogą w całości zostać zastąpione tymi dostępnymi jedynie na urządzeniach elektronicznych.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.