Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Collegiu Polonicum

Po przerwie spowodowanej pandemią normalność wraca także do Collegium Polonicum. 21 października na słubickiej uczelni rozpoczął się 24. rok akademicki. Z tej okazji nie mogło zabraknąć uroczystej immatrykulacji. 

Rok akademicki 2021/202 otworzyli wspólnie prof. Tadeusz Wallas (prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i prof. Julia von Blumethal (prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina). Wśród gości byli także burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i starosta słubicki Leszek Bajon. Wykład inauguracyjny pt. „Suaviter in modo, fortiter in re” wygłosił dr Andrzej Byrt.

W swoich wystąpieniach wszyscy zaproszeni goście podkreślali przede wszystkim radość z powrotu w mury uczelni, do nauki stacjonarnej. - Dla studentów i studentek II roku studiów była to pierwsza okazja do spotkania na żywo, a do ich grona dołączyło prawie setka studentów i studentek I roku – przekazała naszej redakcji Ewa Bielewicz-Polakowska, rzecznik prasowy uczelni.

Obecnie na CP można studiować: polskie i niemieckie prawo, filologię germańską, kulturoznawstwo, Ochronę Europejskich Dóbr Kultury, Master of Digital Entrepreneurship, studia o Polsce oraz kulturę i historię Europy Środkowo-Wschodniej. Ta oferta niebawem się powiększy, bo - jak zdradziła nam E. Bielewicz-Polakowska - uczelnia planuje w niedalekiej przyszłości otworzyć nowe kierunki: gospodarkę przestrzenną i zarządzanie państwem.

Łącznie w Collegium Polonicum studiuje obecnie prawie 400 osób. Blisko 50% z nich to obcokrajowcy z 32 krajów, głównie Niemiec, Rosji i Ukrainy. Nowych żaków przywitała Katarzyna Szmythaber, przewodnicząca Rady Samorządu Studentów Collegium Polonicum.

Sama uroczysta inauguracja to jednak nie wszystko, bo w tym roku nie brakuje wydarzeń z okazji 30-lecia uczelni. Tego samego dnia w foyer odbył się wernisaż wystawy Kamy Kuik pt. „Portrety Collegium Polonicum”, która składa się z 30 portretów osób związanych ze słubicką uczelnią.

Ostatnim, ale równie ważnym wydarzeniem była prezentacja albumu fotograficznego, który przygotował bibliotekarz (i nasz redakcyjny kolega) Adam Czerneńko. Wydawnictwo zawiera kilkaset fotografii dokumentujących historię, gości oraz ważne momenty z 30 lat istnienia Collegium Polonicum.

Poniżej zdjęcia z uroczystości udostępnione przez CP, których autorem jest właśnie A. Czerneńko.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.