Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Policja

W ostatnich dniach wielu słubiczan dostało smsa z informacją o znalezionym portfelu z pieniędzmi. W treści jest link, przed którego otwarciem przestrzega policja. - To może być próba kradzieży danych lub zainfekowania telefonu złośliwym oprogramowaniem – informuje.

- Witam, dzis znalazlam portfel z pieniedzmi i dokumentami, w srodku był ten nr. tel. tu zdjecie portfela, czy to Pana/Pani? – smsa tej treści (pisownia oryginalna) z dołączonym linkiem, w który trzeba było wejść, żeby zobaczyć zdjęcie, dostała jedna z naszych czytelniczek.

Okazuje się, że nie tylko ona, ale i więcej mieszkańców Słubic, w tym sam naczelnik słubickiej drogówki Piotr Marycki. Poinformowała o tym gmina Słubice na swojej stronie internetowej. Zdaniem naczelnika, to była to próba oszustwa. 

To mogło chodzić o kradzież danych i haseł, których używamy wchodząc za pomocą telefonu na różne strony – tłumaczy. - Klikając w link mogłem uruchomić złośliwe oprogramowanie, które umożliwiłoby oszustom dostęp do moich danych używanych przy logowaniu do różnych kont – dodaje.

P. Marycki w linka nie kliknął, odpisał za to nadawcy, że zaprasza na komendę i obiecał nagrodę za znalezienie portfela. Odpowiedzi, jak można się domyśleć, nie było.

To nie pierwsza tego typu sytuacja, gdy masowo jest rozsyłany sms z podejrzanymi linkami. Rada policji jest zawsze taka sama. - Jeśli dostajemy wiadomość z nieznanego numeru i jej odczytanie wymaga uruchomienia jakiegoś linku, nie róbmy tego. Sprawcy posługują się coraz to nowymi metodami oszustw. Trzeba być czujnym i nigdy nie działać pod wpływem emocji – apeluje P. Marycki.

Sms

 

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.