Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Policja

Wrzesień to jak zwykle miesiąc rozpoczęcia nauki w szkołach. Niektórzy pojawiają się tam po raz pierwszy. Właśnie z myślą najmłodszych uczniach policja organizuje akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Są wzmożone patrole, pogadanki i kontrole.

Akcja ma zasięg ogólnopolski, nie inaczej jest w Słubicach, gdzie już od pierwszych dni września policjanci częściej niż zwykle pojawiają się w rejonie szkół. To właśnie tam natężenie ruchu jest szczególnie duże, podjeżdżają auta rodziców czy szkolne autobusy. Na czym polegają działania policjantów?

- W rejonach szkół i ich bezpośrednim sąsiedztwie są dokonywane kontrole przestrzegania przez kierujących obowiązujących ograniczeń prędkości i przepisów ruchu drogowego – wyjaśnia Magdalena Janowska z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Policjanci kontrolują również stan techniczny pojazdów przewożących dzieci do szkół i badają trzeźwość osób kierujących tymi pojazdami. Zachęcają przy tym rodziców do współpracy. – Jeśli ktoś ma wątpliwości czy szkolny autobus jest sprawny, to prosimy o kontakt. Jesteśmy od tego, aby pomóc – zapewnia rzeczniczka.

To jednak nie wszystko. Policjanci od lat stawiają także na uświadamianie najmłodszych i rozpoczynających naukę uczniów. – W szkołach prowadzimy spotkania profilaktyczno-edukacyjne z dziećmi i młodzieżą szkolną, mające na celu podkreślenie poprawnego zachowania się pieszych i rowerzystów w czasie drogi do i ze szkoły – tłumaczy M. Jankowska.

Do uczniów trafia nie tylko solidna porcja praktycznej wiedzy, ale również odblaski, o których noszenie apelują policjanci. – Jest się wtedy lepiej widocznym na drodze, a co za tym idzie – bezpieczniejszym – podkreśla nasza rozmówczyni.

Jak wyjaśnia rzecznika, intensywne kontrole w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" potrwają do końca września. Z kolei spotkania z dziećmi będą prowadzone przez cały rok szkolny.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.