Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ćwiczenia SG

Funkcjonariusze straży granicznej oraz niemieckiej policji wzięli udział w kolejnych wspólnych ćwiczeniach. Tym razem scenariusz zakładał zatrzymanie do kontroli auta, którym podróżowali nielegalni imigranci.  

To było trzecie (i ostatnie) z zaplanowanych ćwiczeń, które odbywają się w ramach szerszego polsko-niemieckiego projektu, który trwa od listopada 2018 roku. Zakłada on wsparcie finansowe wspólnych placówek ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ćwiczenia rozpoczęły się odprawą dla wszystkich funkcjonariuszy, którą poprowadzili niemieccy trenerzy policyjni. Potem przyszedł czas na działania w terenie.

- Scenariusz przewidywał otrzymanie informacji o zatrzymaniu do kontroli auta, w którym podróżuje trzech obywateli jednego z krajów północnoafrykańskich, którzy prawdopodobnie są nielegalnymi migrantami. Kierowca ucieka z miejsca kontroli i kieruje się w stronę Berlina – opowiada Joanna Konieczniak, rzecznik lubuskiej straży granicznej.

Patrolom podano markę pojazdu oraz numer rejestracyjny samochodu, który należy zlokalizować i zatrzymać. Wszystko miało być jak najbardziej zbliżone do realistycznych warunków.

W trakcie ćwiczeń trenerzy policyjni BPOL oceniali m.in. wymianę informacji pomiędzy patrolami, umiejętności językowe, reakcję funkcjonariuszy po ucieczce zatrzymanych osób oraz sposób udzielania pierwszej pomocy pasażerce kontrolowanego auta.

A co było najważniejszym celem ćwiczeń? - Umiejętność współpracy i komunikowania, a także podniesienie kompetencji językowych funkcjonariuszy. Wiemy też, co wymaga dalszego doskonalenia – podkreśla J. Konieczniak.

Rzeczniczka wskazuje, że dzięki całemu projektowi nastąpiło wzmocnienie efektywności działania obu służ, podniosła się również wiedza funkcjonariuszy z obu stron Odry na temat przestępczości i nielegalnej migracji w strefie nadgranicznej.

Ale sam projekt to nie tylko szkolenia i ćwiczenia. Z puli 679 tys. euro zakupiono również sześć samochodów patrolowych i sprzęt do łączności. Zakończenie projektu przewidziano w listopadzie br.

Poniżej materiały z ćwiczeń udostępnione przez SG.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.