Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dowód rejestracyjny

Większość dokumentów potwierdzających stan faktyczny lub prawny, wymaga odbioru osobistego. Nie inaczej jest w przypadku dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jednak nie zawsze możemy odebrać go osobiście. Jak więc napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego w naszym imieniu?

Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem, który- z punktu widzenia prawa w naszym kraju- musi zostać odebrany z odpowiedniej instytucji przez samego właściciela pojazdu. Jednak powszechne są przypadki, że osoba prawnie zobowiązana do odbioru tego dokumentu, nie może dokonać tego osobiście. Jak wiadomo jazda bez dowodu rejestracyjnego, wiąże się z ogromnym ryzykiem, w przypadku kontroli na drodze. Wówczas rozwiązaniem tego problemu jest wystosowanie specjalnego dokumentu, który nazywa się upoważnieniem.  Upoważnienie ma moc prawną i zezwala na wykonanie w naszym imieniu odpowiednich czynności w instytucjach- w tym wypadku jest to odebranie dowodu rejestracyjnego pojazdu- osobie, którą wskażemy w upoważnieniu. Jednak by ten dokument, rzeczywiście miał moc prawną, należy go odpowiednio przygotować. Jak zatem napisać takie upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Otóż w pierwszej kolejności upoważnienie musi zawierać:

  • nagłówek- oznaczony jako "upoważnienie", co jednoznacznie określa rodzaj przygotowanego dokumentu
  • konieczne jest zawarcie miejscowości i daty
  • niezbędne jest podatnie danych osoby, która wystosowuje upoważnienie- musimy więc podać nasze imię i nazwisko, a także nasz numer PESEL i dokładny adres zamieszkania wraz z kodem pocztowym. Warto pamiętać, że jeśli pojazd, którego dowód rejestracyjny ma zostać odebrany, posiada również współwłaściciela, należy zawrzeć w dokumencie również jego dane osobowe.
  • niezbędne jest również  podanie danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, numeru PESEL i adresu zamieszkania osoby upoważnianej do wykonania czynności w naszym imieniu. Co więcej, należy również w tym przypadku podać stopień pokrewieństwa.
  • kolejno niezbędne i obowiązkowe jest określenie czynności, do której upoważniamy daną osobę, co w tym przypadku jest- odbiorem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jednak należy wskazać czy dana osoba ma za nas odebrać stały dowód rejestracyjny, czy czasowy dowód rejestracyjny. Co więcej jako czynności można wskazać również samą rejestracje pojazdu, a także jego wyrejestrowanie.
  • w upoważnieniu musi znaleźć się także dokładny opis przedmiotu- czyli pojazdu, co do którego mają być prowadzone określone w dokumencie czynności. Wobec tego należy wskazać markę i model pojazdu, a także jego numer rejestracyjny i numer VIN.
  • ostatnim, obowiązkowym elementem upoważnienia, by miało ono moc prawną jest złożenie własnoręcznego podpisu osoby upoważniającej lub własnoręcznych podpisów, jeżeli właścicieli pojazdu jest kilku.

Wzór odnośnie tego jak powinno wyglądać upoważnienie i jaka formę powinno mieć, można pobrać ze strony: https://motoklub.pl/upowaznienie-do-odbioru-dowodu-rejestracyjnego. Tam także można szczegółowo zapoznać się z instrukcją, co do tego jak powinno być napisane upoważnienie do obioru dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Jakie dokumenty należy załączyć wraz z upoważnieniem?

Należy liczyć się z tym, że upoważnienie nie jest jedynym dokumentem, który będzie musiała zabrać ze sobą osoba upoważniona. Oznacza to, że poza poprawnie wystosowanym i sporządzonym upoważnieniem, pełnomocnik, który ma w naszym imieniu odebrać stały dowód rejestracyjny pojazdu, będzie potrzebował jeszcze kilku innych dokumentów. Co zatem powinien on ze sobą zabrać, udając się do wydziału komunikacji, oprócz upoważnienia? Otóż należy mieć ze sobą:

  • tak zwany "miękki dowód rejestracyjny"- jest to nic innego jak czasowe pozwolenie, wydawane na okres 30 dni po zarejestrowaniu samochodu.
  • dokument, który jest wstanie potwierdzić tożsamość osoby, dokonującej czynności w naszym imieniu.
  • konieczne jest również posiadanie ze sobą potwierdzenia, że została zawarta umowa na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, odnośnie którego ma zostać wydany dowód rejestracyjny lub dowód opłacenia bieżącej składki.

[artykuł zewnętrzny]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.