Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
SOSiR

W Słubicach, Górzycy i Krośnie Odrzańskim powstaną tzw. Lubuskie Centra Innowacji. To miejsca, w których mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowoczesnych technologii w takich dziedzinach jak zdrowie, nauka czy rekreacja. Dziś w Słubicach odbyło się uroczyste podpisanie umowy z udziałem wicemarszałka lubuskiego Stanisława Tomczyszyna. 

Inicjatorami projektu są dwie organizacje: Lokalna Grupa Działania „Zielona Dolina Odry i Warty” oraz Lokalna Grupa Działania „Zielone Światło”. To one pozyskały środki na utworzenie i wyposażenie centrów – łącznie to prawie 733 tys. zł. Kwota w całości pochodzi ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i została przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, którzy zarządza tym programem.

Komory w Słubicach

- Z tej kwoty do Słubic trafi blisko 278 tys. zł w ramach tzw. Centrum Innowacji Rekreacji i Odnowy Biologicznej. Za te pieniądze zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt: komory hiperbaryczna oraz kriogeniczna – cieszy się Krzysztof Murdza, prezes Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To właśnie w ośrodku zostaną zainstalowane obie komory i będą służyć mieszkańcom, nie tylko Słubic, ale i wszystkich dwunastu gmin, które obejmują swoim zasięgiem wspomniane wcześniej LGD.

Na jakich zasadach? – Projekt zakłada niekomercyjne wykorzystanie, tj. nie będzie można na nich zarabiać. Szczegóły dotyczące utrzymania i użytkowania jeszcze będziemy dopracowywać – tłumaczy Leonard Pietrow, wiceprezes LGD „Zielona Dolina Odry i Warty”, który przygotowywał wniosek.

Druk 3D w Górzycy

Takie samo niekomercyjne przeznaczenie będą miały dwa pozostałe centa w ramach projektu. W Górzycy, w murach Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich, za kwotę nieco ponad 261 tys zł. powstanie Centrum Innowacji 3D, które zostanie wyposażone w nowoczesne komputery i drukarki 3D.

Będą mogli z nich korzystać uczniowie ze szkół z obszaru LGD i uczyć się projektowania oraz drukowania w tej nowoczesnej technologii. Przeszkolimy też w tym zakresie nauczycieli, aby mogli z młodzieżą prowadzić zajęcia – wyjaśnia L. Pietrow.

Fitness w Krośnie Odrzańskim

Z kolei w Szkole Podstawowej w Krośnie Odrzańskim zostanie zlokalizowane Centrum Innowacji Rekreacji i Fitness, wyposażone w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń. – Tu grupą docelową będą przede wszystkim kobiety. Chcemy w ten sposób propagować zdrowy styl życia i zachęcać je do aktywności – dodaje L. Pietrow. W tym przypadku kwota wsparcia wyniosła blisko 194 tys. zł.

Umowa na płycie stadionu

Uroczyste podpisanie umowy na finansowanie wszystkich trzech centrów odbyło się 12 lipca na płycie stadionu SOSiR. Oprócz wspomnianego wcześniej wicemarszałka przy stole zasiedli radny sejmiku Zbigniew Kołodziej, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiusz Dąbrowski, a także kierownictwo obu LGD: prezes Piotr Chara i wiceprezes L. Pietrow z „Zielonej Doliny Odry i Warta” oraz wiceprezes Katarzyna Sylwanowicz i skarbnik Andrzej Chinalski z „Zielonego Światła”. Rolę gospodarzy pełnili burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i prezes SOSiR K. Murdza.

SOSiR

- To kolejny pozytywnie rozpatrzony projekt dla Słubic, za co bardzo dziękujemy władzom samorządu województwa lubuskiego. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc będziemy na pewno zabiegać o kolejne dofinansowania – mówił podczas uroczystości M. Olejniczak.

Kiedy powstaną Lubuskie Centra Innowacji i mieszkańcy będą mogli z nich korzystać? Na razie nie podano konkretnych terminów, ale będziemy śledzić postęp prowadzonych prac i niebawem wrócimy do tematu.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.