Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ośrodek uzależnień

Uzależnienia to bardzo poważny problem społeczny. Niestety, z uzależnieniami od przedmiotów i substancji każdego dnia walczy mnóstwo osób. Najbardziej rozpowszechnione jest uzależnienie od alkoholu. Aby móc poradzić sobie z tego rodzaju trudnościami, należy udać się po pomoc do specjalisty. Czasami jedynym rozwiązaniem może okazać się prywatny ośrodek uzależnień. Jak jednak wybrać odpowiednie miejsce?

Dlaczego prywatny ośrodek?

Zanim zdecydujemy się leczyć uzależnienie w ośrodku, warto zastanowić się nad tym, czy lepszy będzie państwowy, czy prywatny. Zdecydowana większość osób twierdzi jednak, że prywatny ośrodek uzależnień jest rozwiązaniem bardziej godnym uwagi.

Na pewno w prywatnym ośrodku panują lepsze warunki bytowe. Im lepsze warunki, tym sprawniej może przebiegać proces detoksykacji. Nie sposób także nie zauważyć, że ośrodki prywatne oferują szerszy dostęp do pomocy specjalistów. W placówkach państwowych na jednego lekarza specjalistę przypada zazwyczaj bardzo wielu pacjentów.

Jeżeli chodzi zaś o placówki prywatne, liczba lekarzy jest zdecydowanie większa. Tak samo jest z pielęgniarkami, psychologami oraz terapeutami zajęciowymi. Nie należy zapominać o tym, że ośrodki prywatne oferują pomoc znacznie szybciej. Tymczasem te państwowe bywają przepełnione. Czas oczekiwania na pomoc w nich może być więc bardzo wydłużony.

Przyjrzyj się warunkom panującym w ośrodku

Jeżeli zależy nam na znalezieniu dobrego ośrodka prywatnego, musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na warunki w nim panujące. Ważne jest więc przejrzenie zdjęć zawartych na stronach internetowych poszczególnych ośrodków. Jeżeli mamy taką możliwość, odwiedźmy ośrodek osobiście.

Warto zwrócić uwagę na to, jaki standard panuje w pokojach. Należy także przyjrzeć się temu, czy istnieje możliwość wynajęcia pokoju jednoosobowego za dodatkową opłatą. Zdecydowana większość prywatnych ośrodków leczenia uzależnień oferuje taką możliwość. Jeśli chodzi o ośrodki państwowe, jest to niestety rzadkością.

Dobrze jest także przyjrzeć się temu, jakie formy terapii są dostępne w danym ośrodku. Zazwyczaj w większości przypadków proces terapeutyczny poprzedzany jest detoksem. Następnie, pacjent może przystąpić do terapii. Najczęściej oferowanymi formami pomocy są: terapia indywidualna, terapia grupowa i terapia zajęciowa. Najlepsze efekty przynosi łączenie ze sobą wszystkich form terapii.

Zwróć uwagę na otoczenie i cennik ośrodka

Jeżeli wybieramy się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, powinien zainteresować nas cennik. Niestety, pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień wiąże się nierzadko z dosyć dużymi kosztami. To dość przykra informacja dla osób, które cierpią na brak oszczędności. Na szczęście, wiele ośrodków oferuje korzystny stosunek ceny do jakości.

Zanim więc zdecydujemy się na wybór konkretnego miejsca, warto przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. Koniecznie trzeba także przyjrzeć się otoczeniu, w którym znajduje się ośrodek. Wyciszeniu i uspokojeniu zmysłów sprzyjają na pewno ośrodki położone w atrakcyjnych miejscach. Warto więc zwracać uwagę na ośrodki leżące w pobliżu jezior, lasów czy zagajników.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.