Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Przejście graniczne w Słubicach

Po informacji o tym, że niemiecki Instytut Roberta Kocha usunął Polskę z listy krajów o wysokiej zachorowalności, pojawiło się wśród mieszkańców wiele pytań. Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji przygotowało obszerniejsze wyjaśnienie.

Poniżej treść komunikatu, jaki otrzymała nasza redakcja.

---

PRACOWNICY, STUDENCI, UCZNIOWIE

Pracownicy transgraniczni, studenci, uczniowie i dzieci powyżej 6 roku życia, regularnie przekraczający granicę będą podlegać testom jeszcze do 19 maja 2021 (10 dni po wejściu decyzji RKI w życie), chyba że wcześniej ten obowiązek zostanie uchylony na mocy szczególnych przepisów.

Te dodatkowe 10 dni wynika z federalnego rozporządzenia w sprawie wjazdu do Niemiec z 13 stycznia 2021 r. Zgodnie z nim „Wymóg posiadania negatywnego wyniku testu obowiązuje także wtedy, kiedy obszar o wysokiej zachorowalności przeklasyfikowany został na obszar ryzyka podczas lub po pobycie danej osoby w tym obszarze.” (Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny, H III 6 - 12011/1#6)

ODWIEDZINY RODZINY

Osoby, które jadą po 8 maja 2021 z Niemiec do Polski odwiedzić rodzinę pierwszego stopnia (lub małżonka, partnera, partnerkę) na okres do 72 h, które nie były w Polsce między 29 kwietnia 2021 r. a 8 maja 2021 r., mogą już od niedzieli 9 maja 2021 r. wracać do Niemiec bez testów. Natomiast do Polski jeszcze do 5 czerwca wymagany jest test.

Osoby, które po 8 maja jadą z Polski do Niemiec odwiedzić rodzinę pierwszego stopnia (lub małżonka, partnera, partnerkę), jeszcze do 19 maja potrzebują testu, aby wjechać do Niemiec. Również powrót z Niemiec do Polski wymaga testu jeszcze do 5 czerwca.

Uwaga! Przy pobytach 24 h za granicą potrzeba jest rejestracja na stronie www.einreiseanmeldung.de

OSOBY ZASZCZEPIONE

Osoby zaszczepione jadące do Niemiec będą zwolnione z testów dopiero po zmianie rozporządzenia federalnego, co nastąpi w połowie maja. Na razie są zwolnione jedynie z kwarantanny.

Osoby zaszczepione jadące do Polski są zwolnione z testu, gdyż polskie regulacje nie przewidują dodatkowych wymogów dla zaszczepionych.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.