Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Czy w tym roku w Słubicach będzie mniej komarów? Na budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, który wkrótce ma przejść termomodernizację pojawią się budki dla jerzyków. To ekologiczna próba zmniejszenia ilości dokuczliwych komarów i muszek.

Jerzyki

Termomodernizacja budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, który mieści się przy ul. Piłsudskiego, miała rozpocząć się w lutym. Jednak termin ten został przełożony z powodu epidemii koronawirusa.

Jak informuje Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach, prace rozpoczną się 18 maja od tych robót, które nie będą zagrażać lęgom ptaków. Wartość tej inwestycji to 590 tys. zł.

Przy okazji termomodernizacji, na budynku zostaną zamontowane budki dla jerzyków. To pożyteczne ptaki – jeden z nich w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 tys. owadów, np. komarów i meszek. – Ornitolodzy są zgodni, że gdyby w miastach na wyższych budynkach zamontować budki dla jerzyków to problem komarów rozwiązałby się sam – uważa burmistrz Mariusz Olejniczak.

Podkreśla, że jest przeciwnikiem chemicznego odkomarzania, bo opryski nie tylko są mało skuteczne, ale też stanowią zagrożenie dla wielu gatunków pożytecznych owadów. Dlatego gmina będzie w przyszłości montować podobne budki również na innych obiektach użyteczności publicznej.

Nie wiadomo jeszcze, ile budek zostanie zamontowanych na budynku SCOP – najpierw zostanie przeprowadzona inwentaryzacja ptaków. Pomoc gminie w tej sprawie już zaoferowała Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.