Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Gas

Butle gazowe służą do przechowywania gazów pod ciśnieniem. Wykonane są ze stali nierdzewnej, stali wysokowęglowej, materiałów kompozytowych lub aluminium.

4 rodzaje butli gazowych

Butle gazowe dzieli się na cztery kategorie, ze względu na stan skupienia zawartości butli. Pierwszym rodzajem są te butle, gdzie materia znajduje się w stanie gazowym w normalnej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu (powietrze, tlen, azot, hel, argon). Kolejną kategorią są butle, gdzie materia jest ciekła w temperaturze normalnej i podwyższonym ciśnieniu (butan, propan, LPG, podtlenek azotu i dwutlenek węgla), wiele z tych butli wykorzystuje się montując instalacje przydomowe lub autogaz. Tego typu butle dostępne są np. na: https://tezet.pl/oferta/ogrzewanie/butle-gazowe/​. Firma proponuje najwyższej jakości produkty. Trzecią kategorią butli są te, gdzie materia jest rozpuszczona (acetylen). Ostatnią kategorią są butle z ciekłą materią w obniżonej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu (ciekły tlen, ciekły azot, skroplony dwutlenek węgla).

Objętość ma znaczenie

Gazy mają objętość około 800 razy większą niż w postaci ciekłej. Standardowo, w butli panuje ciśnienie 200 – 400 atmosfer. Z racji tego, że w butlach znajdują się substancje pod dużym ciśnieniem, które są dodatkowo często niebezpieczne, wykorzystuje się różne środki ostrożności. Butle są wyposażone w łańcuchy, które uniemożliwiają zbicie i upadek. Poza tym, każda butla ma specjalne uchwyty i specjalną wentylację, która uniemożliwia wydostanie się materii na zewnątrz.

Znaczenie kolorów

Kolory butli nie są ustandaryzowane, dlatego nie wszędzie są one jednakowe. Trwają próby ujednolicenia systemu kolorów, który z pewnością ułatwiłby rozpoznawanie zawartości butli. Jak na razie kolory butli z gazami medycznymi są zgodne z ISO 32, ale nie wszystkie kraje tego przestrzegają. W Europie butle gazowe mają kolory opisane w EN 1089-3. W USA butle gazowe wcale nie mają usystematyzowanych kolorów. Co ciekawe, w Polsce, producenci butli przyjęli swoje normy malowania. Kolor musi być widoczny na czaszy butli. Tlenowi odpowiada barwa niebieska, acetylenowi – kasztanowoczerwona, gazom medycznym i do oddychania – biała, a gazom do użytku spożywczego – jasnozielona. Dodatkowo, warto wiedzieć, że wg normy EN 1089-3,  butla z helem ma kolor brązowy, z argonem – ciemnozielony, dwutlenkiem węgla – szary, a tlen – biały. Poza tym, rozróżnia się gazy ze względu na właściwości. Butle z gazami obojętnymi maluje się na jasnozielony, toksycznymi – żółty, utleniającymi – niebieski i łatwopalne – czerwony.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.