Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Czy wiecie, że na terenie dzisiejszej Biedronki przy ul. Kościuszki mieściła się kiedyś fabryka... broni? Te i inne ciekawostki lokalnej historii można znaleźć w nowej siedzibie Archiwum Miejskiego we Frankfurcie. Na jego zwiedzanie zaprasza miejscowe Towarzystwo Historyczne.

towarzystwo historyczne
Posiedzenie członków Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie

Zwiedzanie odbędzie się przy okazji walnego zgromadzenia członków Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą (niem. Historischer Verein zu Frankfurt Oder). To stowarzyszenie, które zajmuje się zagadnieniami lokalnej historii. W swoich szeregach ma również członków z Polski.

Samo walne zgromadzenie będzie mieć charakter zamknięty, ale wcześniej wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w nieodpłatnym oprowadzaniu po świeżo oddanej siedzibie archiwum. Gośćmi z Polski zajmie się Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek towarzystwa.

Warto się wybrać na zwiedzanie, bo archiwum kryje w swoich murach wiele ciekawostek. Jest tam m.in. dokumentacja dawnej fabryki broni myśliwskiej, która mieściła się przed wojną w budynku przy ul. Kościuszki w Slubicach, tam gdzie obecnie znajduje się Biedronka. Można też znaleźć rejestr osób pochowanych na cmentarzu w latach 1897-1935.

Od niedawna archiwum kieruje Denny Becker, który w ubiegłym roku zastąpił Ralfa-Rüdigera Targiela, szefującemu archiwum w latach 1976-2019. Targiel wciąż pozostał za to przewodniczącym wspomnianego towarzystwa.

ciekawostka fabryka_broni
W zasobach archiwum są m.in. materiały o dawnej fabryce broni. Mieściła się ona w miejscu dzisiejszej... Biedronki przy ul. Kościuszki

A co będzie się działo na walnym zgromadzeniu? Oczywiście będą kwestie formalne, takie jak przyjęcie sprawozdania z działalności w 2019 roku, ale również ustalenie tematów tegorocznych spotkań towarzystwa i wygłaszanych na nich referatów (te są otwarte dla publiczności).

Roland Semik zdradził naszej redakcji, że wśród nich mają znaleźć się zagadnienia dotyczące historii lokalnej Słubic i okolic. Będzie m.in. o historii wojskowości w Słubicach 1945-1990 z uwzględnieniem miejscowych Wojsk Ochrony Pogranicza. Więcej szczegółów już wkrótce.

A tymczasem zapraszamy na zwiedzanie, które odbędzie się 28 stycznia o godz. 19:00. Miejsce: Archiwum Miejskie we Frankfurcie nad Odrą (parter) przy Rosa-Luxemburg-Str. 43 (około 400 metrów od mostu granicznego).

Foto/info: Roland Semik.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.