Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubicka biblioteka ma powód do ogromnej radości, a z nią cieszą się czytelnicy! W tegorocznym Rankingu Bibliotek zajęła wysokie – 12 miejsce w kraju i została uznana za najlepszą bibliotekę w województwie lubuskim.

Biblioteka Słubice
Słubicka biblioteka zajęła 1 miejsce w woj. lubuskim (fot. archiwum)

W tym roku Instytut Książki i dziennik Rzeczpospolita przygotowali ranking bibliotek już po raz 9. Jego autorzy podkreślają, że wyłonienie tych najlepszych było wyjątkowo trudne!

Jak powstał ranking? Rozesłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin miejsko-wiejskich i wiejskich, otrzymali 760 odpowiedzi. A pytali m.in. o wielkość biblioteki na 1000 mieszkańców, zatrudnienie, godziny otwarcia, wielkość księgozbioru, to, ile w nim jest nowości. Biblioteki zdobywały punkty także za dostępność prasy, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz za działające przy bibliotece kółka czytelnicze czy artystyczne. Sprawdzano, czy w bibliotece można pożyczyć np. e-booki, a z danych GUS wyliczono liczbę czytelników na 1000 mieszkańców.

Analiza tych i pozostałych danych pokazała, że w całym województwie najlepsza jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach! W skali kraju uplasowała się również wysoko – zajęła 12 miejsce.

Podobny sukces nasza książnica odniosła w 2014 roku – również była najlepsza w woj. lubuskim, jednak wtedy znalazła się niżej w rankingu ogólnopolskim (na 30 miejscu).

ranking bibl
Nagrod wręczono podczas uroczystej gali (fot. Instytut Książki)

Nagrody dla najlepszych zostały wręczone 28 listopada podczas uroczystej gali w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Laureatom w imieniu Instytutu Książki dziękował jego wicedyrektor, prof. Krzysztof Koehler.

- Dla mnie jako wieloletniego, namolnego uczestnika życia bibliotecznego to okazja, by podziękować za ten fundamentalny wysiłek – powiedział. Podkreślił, że biblioteka to miejsce, gdzie zachowuje, konserwuje się pewną tożsamość, a z drugiej strony otwiera się drzwi.

Z kolei dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski podkreślił, że funkcją bibliotek nie jest bycie centrum kultury, lecz „dostęp do wiedzy i piękna” dla wszystkich za darmo.

Słubickiej bibliotece i wszystkim osobom tam pracującym gratulujemy sukcesu.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.