Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Msza za ojczyznę oraz odsłonięcie tablicy poświęconej polskiemu żołnierzowi uświetniły obchody Narodowego Święta Niepodległości w Słubicach. 11 listopada w kościele Ducha Świętego padło wiele ważnych słów, odnoszących się nie tylko do historii, ale również teraźniejszości.

Świętoe Niepodległości
Uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców

We wspólnych, gminno-powiatowych uroczystościach wzięli udział członkowie obu słubickich parafii oraz przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, ze starostą i burmistrzem na czele. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Henryk Wojnar, proboszcz parafii pw. Ducha Św.

Inwestujmy w dobro

Spróbujmy spojrzeć na nasza ojczyznę, na społeczności lokalne, a zauważymy, ilu jest Polaków skłóconych ze sobą, w pracy, w rodzinie… Coraz więcej niezadowolonych, znających jedynie modlitwę do nieustannego narzekania czy krytykowania, nagrywających przeróżne słowa i obrazy na siebie nawzajem, jakby normalnością stało się kłamstwo. A nie można w imię dobra czynić zła – mówił zatroskany.

Co zatem należy zrobić, jak się temu przeciwstawić? - Zauważmy tych ludzi, którzy chcą walczyć o piękne projekty dla lokalnej społeczności, ojczyzny czy całego świata. Tych, którzy inwestują w dobre życie duchowe, gospodarkę. Tych, którzy chcą budować dobro, wydające owoce teraz i w przyszłości – powiedział H. Wojnar.

Burmistrz i starosta o niepodległości

Po mszy głos zabrali burmistrz Mariusz Olejniczak i starosta Leszek Bajon.

MAriusz Olejniczak
Burmistrz przywołał słowa marszałka J. Piłsudskiego

- 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Po rozbiorach i wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Jako Polacy możemy być dumni, że mimo 123 lat niewoli naród nie dał się zniszczyć – powiedział M. Olejniczak. Przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który mówił, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Natomiast starosta Leszek Bajon przywołał słowa Adama Mickiewicza z Księgi Pielgrzymstwa Polskiego: „O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie! O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie...” A także zdanie, które powiedział kiedyś Jan Paweł II - że naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagładę.

Pamiątkowa tablica

Ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie ufundowanej przez mieszkańców powiatu tablicy poświęconej „Żołnierzowi polskiemu, walczącemu o wolność, honor i niepodległość w kraju i poza jego granicami”. Jej odsłonięcia dokonali wspólnie starosta, burmistrz i proboszcz, a przybyłe delegacje złożyły pod nią kwiaty.

- Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych. Zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze... W ten sposób chcieliśmy przypomnieć, że pamiętamy. A pamiętaliśmy także o żołnierzach, również tych nieznanych, którzy oddali życie za ojczyznę, ale nigdy nie wrócili do swoich matek, żon i dzieci – podkreślił L. Bajon.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.