Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

kredyt linkhouse

Marzysz o własnej nieruchomości, ale nie zdołałeś odłożyć wystarczająco dużo oszczędności, dzięki którym mógłbyś kupić mieszkanie za gotówkę? Wsparciem finansowym może okazać się dla Ciebie kredyt hipoteczny. I chociaż zarabiamy coraz więcej, to ten produkt banku nadal cieszy się ogromną popularnością. Dowiedz się, jak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny. Jakie warunki trzeba spełnić i jakie dokumenty złożyć, by takie zobowiązanie uzyskać?

Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny

W pierwszej kolejności należy znaleźć nieruchomość, która ma stać się naszą własnością. Dopiero wtedy można myśleć o kredycie hipotecznym. W przygotowaniach do wnioskowania o kredyt hipoteczny należy uwzględnić:
 • miesięczny dochód,
 • rodzaj zatrudnienia,
 •  wartość nieruchomości,
 • wartość oszczędności, które mogą być przeznaczone na obowiązkowy wkład własny.

Kredyt hipoteczny - droga do nabycia nieruchomości krok po kroku

Czy wiesz, jak trudno otrzymać kredyt hipoteczny? Co to za zobowiązanie wie większość Polaków, bo ogromna liczba mieszkańców naszego kraju nie ma własnych środków na zakup mieszkania, a kredyt hipoteczny daje im szansę na otrzymanie finansowego wsparcia.

Ponieważ kredyt hipoteczny opiewa zazwyczaj na dużą wartość i jest zaciągany na co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, banki stawiają szereg warunków, które należy spełnić oraz sporą liczbę ograniczeń, przez co takie zobowiązanie nie jest dla każdego. Przedstawiamy etapy, które wiążą się z długą procedurą zaciągania kredytu hipotecznego. Trzeba wiedzieć, że spełnienie wszystkich formalności oraz czas oczekiwania na decyzję może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
 1. Zdecyduj, ile chcesz przeznaczyć na zakup nieruchomości.
 2. Określ, jakiej wartości wkład własny możesz wnieść (aktualnie obowiązuje stawka minimum 20% całej wartości nieruchomości).
 3. Przejrzyj oferty na rynku nieruchomości - pod uwagę bierz lokalizację, rynek pierwotny oraz wtórny.
 4. Zweryfikuj wstępnie oferty instytucji bankowych, które działają w Polsce. Nie wszystkie banki oferują kredyt hipoteczny, ale większość z nich tak.
 5. Zgromadź potrzebne dokumenty.
 6. Dokonaj analizy swoich dochodów, by móc prognozować, jakie masz szanse na kredyt hipoteczny. Kalkulator kredytu hipotecznego Ci w tym pomoże.
 7. Wybierz konkretny bank. Możesz zwrócić się o pomoc do doradcy kredytowego, który dobierze najkorzystniejsze opcje.
 8. Złóż wniosek o kredyt hipoteczny.
 9. Poczekaj na wstępną decyzję kredytową.
 10. Spełnij dodatkowe warunki, jeśli wymaga ich bank.
 11. Uruchom zobowiązanie kredytowe i ciesz się własnym "M".

Kredyt hipoteczny - dokumenty, które musisz dostarczyć do banku

Najwięcej formalności wymaga dokumentacja, jaka ma być przedłożona w banku. Ta ma ogromne znaczenie w ramach weryfikacji zdolności kredytowej. Okazuje się, że nie wystarczy tylko potwierdzenie danych, jakie są zgodne z dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Bank, który udziela kredyt hipoteczny, wymaga również:
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • zaświadczenie o formie umowy, w ramach której wykonywane są zawodowe obowiązki (jeśli dochody generowane są z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, niezbędne będzie przedłożenie PIT oraz dokumentów potwierdzających rejestrację firmy),
 • dokumenty potwierdzające sytuację prawną nabywanej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny - po co korzystać z kalkulatora?

Możesz wyliczyć koszty udzielanego kredytu, zanim jeszcze bank przestawi Ci konkretny harmonogram spłat. Wyszukaj w sieci narzędzie pod hasłem typu "kalkulator kredyt hipoteczny". Dzięki niemu dowiesz się, ile kosztować Cię będzie takie zobowiązanie na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu lat. Sprawdzisz, jaką ratę miesięczną będziesz musiał spłacać. Przede wszystkim zweryfikujesz też, czy Twoje zarobki są wystarczające, by takie finansowe wsparcie w ogóle uzyskać. To podstawa, zanim jeszcze dojdzie do złożenia wniosku kredytowego. Pamiętaj, że każda odmowa rejestrowana jest w BIK, co nie wpływa korzystnie na Twoją historię kredytową. Kolejne instytucje bankowe również mogą wydać decyzję negatywną, a Ty stracisz szansę na własne "cztery kąty".

[artykuł partnerski]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.