Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Policjanci rozpoczęli sprawdzanie, czy wszystkie domy są prawidłowo oznakowane. Przepisy mówią jasno: numer domu musi być widoczny – ma to ogromne znaczenie dla służb ratunkowych. Pierwszą karą za niedbalstwo jest upomnienie.

numerek dom

Każdy właściciel domu ma obowiązek dopilnować, aby jego budynek był właściwie oznaczony – miał tabliczkę z numerem w widocznym miejscu. Dobrze też, jeśli jest ona podświetlona. Dlaczego jest to takie ważne?

- Często zdarza się, że podczas zleconych w ramach numeru alarmowego interwencji, ze względu na brak tabliczki z numerem porządkowym lub niewłaściwe oznaczenie nieruchomości, zlokalizowanie miejsca interwencji jest utrudnione, a przede wszystkim wiąże się z wydłużeniem czasu dotarcia na miejsce – tłumaczy Magdalena Jankowska z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach. Podkreśla, że jeśli nie ma oznaczenia budynku lub jest ono nieprawidłowe, służby tracą cenne minuty, które mogą uratować ludzkie życie.

policja numerki

Dlatego właśnie policjanci kontrolują posesje i sprawdzają, czy wszystkie budynki są właściwie oznaczone. Wywieszają też plakaty informacyjne. Wcześniej robili to już mundurowi z Cybinki, teraz zajęli się tym w Rzepinie, potem przyjdzie czas na pozostałe gminy.

Jak informuje policja, powody braków tabliczek z numerami są różne – czasami jest to po prostu niewiedza, a czasami zwykłe zaniedbanie. Co grozi za ich brak? Policjanci w przypadku stwierdzenia uchybień najpierw pouczają. Jeśli właściciele się nie poprawią, będą musieli liczyć się z surowszą karą – grzywny lub nagany.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.