Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
To pierwsza tego typu manifestacja. Jej organizatorem jest Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. Byli pogranicznicy będą protestować obok przejścia granicznego w Kostrzynie nad Odrą – czyli przy granicy, której przez lata strzegli.

spotkanie dukaczewski_1
Byli pogranicznicy ze Słubic także wybierają się do Kostrzyna

Do Kostrzyna na manifestację mają przyjechać byli strażnicy graniczni z całej Polski, pojawią się również emeryci innych służb mundurowych. Wspólnie będą protestować przeciwko łamaniu praworządności, zwłaszcza w kontekście tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na mocy której w 2016 r. zostały obniżone ich emerytury.

W manifestacji może wziąć udział każdy zainteresowany. Wiemy, że wybierają się na nią byli pogranicznicy ze Słubic. Swoją obecność zapowiedział też wicestarosta słubicki Rober Włodek, który wcześniej był współorganizatorem w Słubicach spotkań o podobnej tematyce. Organizatorzy do udziału w akcji zaprosili wielu znanych polityków i posłów (m.in. Andrzeja Rozenka oraz prof. Bogusława Liberadzkiego).

Protestujący nie będą blokować ruchu drogowego, jednak zapowiadają, że chcą być dobrze widoczni przez wszystkich, którzy będą przejeżdżać przez granicę.

W trakcie zgromadzenia będą również zbierane podpisy w dwóch sprawach: pod petycją do Przewodniczącej Komisji Europejskiej o skierowanie wspomnianej ustawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w celu zbadania jej zgodności z unijnym prawem oraz pod petycją do prezes Trybunału Konstytucyjnego o przyspieszenie prac nad zapytaniem Sądu Okręgowego w Warszawie o zgodność tejże ustawy z konstytucją.

Protest rozpocznie się 21 września o godz. 10, na terenie przyległym do Twierdzy Kostrzyn, obok byłego drogowego przejścia granicznego w Kostrzynie nad Odrą.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.