Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
1 września słubiczanie uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości przygotowane przez władze powiatu odbyły się w kościele Ducha Świętego, natomiast burmistrz spotkał się z mieszkańcami na Placu Sybiraków.

powiat tablica

W kościele najpierw odbyła się uroczysta msza święta z udziałem przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, a następnie poświęcono pamiątkową tablicę poświęconą polskiemu żołnierzowi, który walczył i ginął na wielu frontach II wojny światowej.

- Jesteśmy wolnym narodem zjednoczonej Europy. Jednak wolność to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. Z wolności musimy się nauczyć korzystać w taki sposób, aby jej nie utracić i nie być w niej osamotnieni - mówił starosta Leszek Bajon.

W słubickiej świątyni towarzyszyli mu goście, m.in. posłanka Krystyna Sibińska i członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Ważnym akcentem była również obecność Rolfa Lindemanna, starosty niemieckiego powiatu Odra-Szprewa. Listy z okazji obchodów przekazali marszałek województwa Elżbieta Anna Polak i wojewoda Władysław Dajczak.

Plac Sybiraków

Symboliczna uroczystość, organizowana przez władze gminy, odbyła się nieco później na Placu Sybiraków. Pod niedawno odsłoniętym pomnikiem głos zabrał burmistrz Mariusz Olejniczak.

- 80 lat temu nazistowskie Niemcy rozpoczęły wojnę. Dziś patrzymy za Odrę i mamy tam przyjaciół, z którymi współpraca układa się bardzo dobrze. Ale pamiętajmy, że tylko od nas samych zależy, jakie będą te relacje w przyszłości – powiedział do zgromadzonych M. Olejniczak.

W uroczystości wziął też udział jego odpowiednik z Frankfurtu, nadburmistrz Rene Wilke, oraz były włodarz tego miasta, a obecnie poseł do Bundestagu, Martin Patzelt. W intencji ofiar II wojny św. zmówiono modlitwę, która miała - już tradycyjnie przy tego typu wydarzeniach - ekumeniczny i dwujęzyczny charakter. Na koniec przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki kwiatów.

To jednak nie wszystko. Główna gminna uroczystość związana z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędzie się 2 września o godz. 12:00 na terenie byłego obozu pracy przymusowej w Świecku.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości na Placu Sybiraków.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.