Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Firma Energopol, która zajmuje się modernizacją wałów w Słubicach, na początku lipca złożyła wniosek o upadłość. Być może jednak zostanie on wycofany. Spółka chce kontynuować realizację inwestycji, ale z całej sytuacji nie jest zadowolona dyrekcja Wód Polskich.

odra 001
Czy wały w Słubicach zostaną zmodernizowane w terminie?

Na początku lipca mieszkańców Słubic martwiła informacja o problemach finansowych szczecińskiej firmy Energopol. Spółka złożyła wniosek o upadłość czym zaskoczyła także zleceniodawcę, dyrekcję Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Co dalej z wnioskiem?.

Niedawno pojawiły się kolejne doniesienia w tej sprawie. Energopol stara się dogadać z największymi zamawiającymi – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP PLK.

- Wniosek o upadłość nie został jeszcze wycofany z sądu, procedura ta musi zostać odpowiednio przygotowana. Ale wszystko wskazuje na to, że Energopol odzyska płynność finansową i zamieni go na wniosek o restrukturyzację – wyjaśnia naszej redakcji Piotr Żak, rzecznik Energopolu.

Pracują i chcą skończyć w terminie

Czy w związku z tak dużymi problemami Energopolu realizacja inwestycji w Słubicach jest zagrożona? - Energopol nie ma zamiaru wycofywać się z inwestycji, które prowadzi. Jeśli firma odzyska płynność finansową, to będzie nadal je realizować – podkreśla P. Żak.

Prace nie odbywają się jednak w takim tempie, jak powinny. Mimo to, zdaniem rzecznika, inwestycja może jeszcze zostać zakończona w terminie. Wg umowy to 22 lipca 2021.

Problemy z płatnościami

Problemy finansowe odczuli również pracownicy firmy (w tym również w Słubicach). W ostatnim miesiącu dostali tylko cząstkowe wypłaty, dokładnie 15 proc. - Czekamy na wpłatę wynikającą z inwestycji budowy łódzkiego tunelu średnicowego od PKP, jak wpłynie, to w pierwszej kolejności zostanie przekazane zaległe wynagrodzenie – wyjaśnia rzecznik.

Jak dodaje, Energopol skierował do Wód Polskich wniosek, żeby niektóre płatności były kierowane bezpośrednio do podwykonawców. Firma chce także, żeby to Wody Polskie jako inwestor zapłaciły bezpośrednio producentowi za zakup materiałów, ponieważ jest to dość spora kwota - chodzi o 20 mln zł.

odra 001
Wartość całej inwestycji wynosi 113,1 mln zł

Inwestor jeszcze czeka

Co na to główny inwestor? Anna Tarka, rzecznik prasowy Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, przyznaje, że postęp robót w ramach kontraktu nie jest zadawalający. Podała też naszej redakcji kwotę płatności jakie do tej pory otrzymał Energopol.

- Kontrakt przewiduje płatności za wykonane i odebrane roboty budowlane. Na chwilę obecną wypłacono wykonawcy zaliczkę stanowiącą 15% wartości kontraktu oraz ok. 5 mln zł z tytułu zrealizowanych prac na budowie – wyjaśnia rzecznik.

Przypomnimy, wartość całej umowy wynosi 113,1 mln zł. Finansowanie jest zapewnione m.in. z pożyczki Banku Światowego oraz Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Czy Energopol pozostaje wykonawcą tej inwestycji? Wrocławska dyrekcja Wód Polskich nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. - Nadal pracujemy nad najlepszym możliwym scenariuszem prowadzącym do dalszej realizacji inwestycji – przyznaje A. Tarka.

Do sprawy będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.