Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubice miały swoją reprezentację podczas głównych uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, które odbyły się na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym. Nasi harcerze znaleźli się wśród 1600 druhów z całej Polski.

monte cassino_005

W uroczystościach, które odbyły się 18 maja, wzięli udział m.in. prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką oraz prezydent Włoch Sergio Mattarelli z córką. Obecność harcerzy to od wielu lat stały i charakterystyczny element rocznicowych obchodów bitwy. Nie inaczej bylo i w tym roku.

- Dziękuję komendantom, instruktorom za to, że przyjechaliście tutaj z naszymi harcerzami – mówił do zgromadzonych prezydent A. Duda. - Tym samym dajemy tak wielkie świadectwo miłości do tych, którzy oddali życie za ojczyznę, i wielkiego szacunku jakim ta ojczyzna, także poprzez ludzi młodych, przez najmłodsze pokolenie ich darzy, ich ofiarę, ich bohaterstwo. Z całego serca wam za to dziękuję – podkreślała głowa państwa.

Ważnym akcentem było przekazanie przedstawicielom młodego pokolenia testamentu weteranów 2. Korpusu Armii Generała Andersa oraz repliki proporca 12. Pułku Ułanów Podolskich. - Liczymy, że okruchy tych wspomnień przekażecie potem waszym dzieciom i ciągłość pokoleń zostanie zachowana – mówił w imieniu kombatantów płk. prof. dr hab. Wojciech Narębski.

Obecność harcerzy docenił ks. biskup Józef Guzek, który oprawił uroczystą mszą św. na historycznym cmentarzu. - Tak liczna obecność harcerzy i skautów przymusza nas, do przypomnienia, że gen. Anders troszczył się o wychowanie młodzieży w duchu harcerskich wartości – mówił do pełniących wartę przy grobach poległych.

W uroczytościach wzięło udział 1600 harcerzy z Polski, w tym 50 reprezentantów Chorągwi Ziemi Lubuskiej. Nie zabrakło też przedstawicieli słubickiego hufca. Reprezentowało nas dwoje młodych ludzi: Tomasz Strażewicz z 9 DH „Number One” ze Słubic i Lesław Józefowicz z 6 DH „Dziki” z Rzepina, pod czujnym okiem samego komendanta Tadeusza Strażewicza. Dla lubuskiej grupy było to większa wycieczka. Wcześniej odwiedzili Florencję, Sperlongę i Pompeje

Jak wyglądała harcerska służba w ramach uroczystości pod Monte Cassino? Druhowie od samego rana przygotowywali teren cmentarza, a podczas obchodów pomagali weteranom oraz pełnili wartę przy mogiłach żołnierzy. Kolejnego dnia uczestnicy Harcerskiej Wyprawy Pamięci wzięli udział we mszy św. w Watykanie. Ostatnią częścią wyprawy było uczestnictwo w modlitwie Regina Coeli na Placu św. Piotra, podczas której papież skierował do nich słowa pozdrowienia.

Jak sami podkreślali, było to dla nich duże przeżycie i ogromna nobilitacja. Harcerze podzielili się z nami zdjęciami z pobytu we Włoszech. Zapraszamy do ich obejrzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.