Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dwóch mężczyzn zatrzymanych ostatnio przez funkcjonariuszy Straży Granicznej posługiwało się dokumentami wystawionymi na inne nazwiska. Jeden posiadał paszport wystawiony na dane swego zmarłego pięć lat temu brata, drugi posługiwał się książeczką Legii Cudzoziemskiej.

2 marca Sąd Rejonowy w Słubicach wydał postanowienie o umieszczeniu w strzeżonym ośrodku obywatela Ukrainy, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Świecku.

W takim rozwoju sytuacji będącej konsekwencją zatrzymania cudzoziemca usiłującego przekroczyć granicę państwową wbrew przepisom, nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie sam powód, dla którego ten obywatel Ukrainy został zatrzymany. Otóż zamiast paszportu i wizy miał on przy sobie jedynie książeczkę wojskową Legii Cudzoziemskiej, wystawioną na zupełnie inne dane osobowe, z wklejonym własnym zdjęciem. Z wyjaśnień cudzoziemca wynika, że paszport został zdeponowany w Legii, do której sam zdecydował wstąpić z przyczyn finansowych – powiedziała rzecznika prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mł.chor. SG Anna Galon.

Teraz po otrzymaniu postanowienia, został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, gdzie oczekuje na decyzję o terminie wydalenia go z Polski pod konwojem.

Kolejny nieco odmienny przypadek zdarzył się w Gorzowie Wlkp. wczoraj wieczorem, gdzie funkcjonariusze z Placówki w Kostrzynie nad Odrą w autobusie zmierzającym do Londynu, kontrolując dokumenty podróżnych, zwrócili uwagę na paszport, który w bazie danych figurował jako utracony na terenie Niemiec. Z wyjaśnień posługującego się nim Polaka wynikało, że owszem zgłaszał utratę dokumentu, ale w Polsce. Po sprawdzeniu w innych bazach danych okazało się, że podane w paszporcie dane osoby należą do mężczyzny, który zmarł w 2005 r. Dalsze czynności wykazały, że mężczyzna legitymujący się paszportem to dwa lata młodszy brat zmarłego, który nie posiada stałego miejsca zamieszkania. Mężczyzna został zatrzymany za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posługiwanie się podczas legitymowania paszportem zmarłego brata. Pozostaje w dyspozycji Oddziału. Czynności wyjaśniające okoliczności sprawy nadal są prowadzone.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.