Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak młodzi ludzie widzą 15 lat Polski w UE? Uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego pokazali to fotografiami. Przy tej okazji powstał kalendarz i album, a niedługo odbędzie się wystawa ich zdjęć.

kalendarz ULO

Most, a w tle zachód słońca, przystanek autobusu kursującego między Słubicami a Frankfurtem, plakat Transvocale… M.in. takie momenty uchwycili swoimi obiektywami uczniowie klasy humanistycznej ULO. W ramach programu „Europa z naszej ulicy”, dofinansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, realizowali projekt pt. „Europa okiem uczniów ULO – 15 zdjęć na 15-lecie członkostwa Polski w zjednoczonej Europie”.

Najpierw wzięli udział w warsztatach fotograficznych przeprowadzonych przez profesjonalistów. Potem wyruszyli „w miasto” z aparatami. I starali się uchwycić ciekawe obrazy z pogranicza… Efektami ich pracy są kalendarz ścienny i album.

W albumie oprócz zdjęć znalazły się również wywiady, które uczniowie przeprowadzili między sobą i z osobami działającymi aktywnie na rzecz Słubic. Ich rozmówcami byli m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, były burmistrz dr Ryszard Bodziacki, prof. Tadeusz Wallas, prof. Andrzej Pukacz. Mówili głównie o tym, czym jest dla nich Europa.

kalendarz ULO_2

Ze zdjęć przygotowanych do kalendarza i publikacji powstała wystawa, którą będzie można oglądać w foyer Collegium Polonicum od 7 lutego do 10 maja.

Warto dodać, że projekt przygotowany przez uczniów zyskał uznanie organizatorów konkursu „Europa z naszej ulicy” i został zakwalifikowany do finału, który odbył się w połowie stycznia w Warszawie. Drużyna ze Słubic pracowała pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Magdalena Musiał-Karg I choć nie zwyciężyła, to uczniowie podkreślają, że są dumni ze swoich prac.

A tych, którzy chcieliby mieć kalendarz autorstwa uczniów, dyrektor Jan Zgrzywa zaprasza do sekretariatu liceum. Ilość jest ograniczona, także kto pierwszy, ten lepszy.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.