Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wiktorię Samulską poznaliśmy jako młodą artystkę, która walczy o stypendium Enei. Jest nie tylko zdolna, ale również wrażliwa. Zainicjowała akcję pomocy rówieśnikom na Litwie. Razem ze Stowarzyszeniem Rozwoju PRO-EKO zbierają polskie książki, lektury, mapy, przybory szkolne, które trafią do szkoły w Podbrodziu.

ksiazki szkola

Pomysł na akcję pomocy uczniom szkoły Żejmiana na Podbrodziu, ok. 30 km od Wilna narodził się podczas wycieczki, na którą Wiktoria Samulska, uczennica gimnazjum w Cybince, wyjechała jako laureatka konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Wyjazd edukacyjny odbył się we wrześniu zeszłego roku. W szkole, którą odwiedzili, uczy się 162 uczniów, Polaków. – Mimo że od wielu pokoleń mieszkają na obczyźnie, kultywują tradycje i obyczaje polskie, którymi mnie oczarowali – przyznaje Wiktoria. W szkole uczą się uczniowie od 6 lat aż do wieku maturalnego.

Jasne, że pomożemy!

Od dyrekcji szkoły dowiedziała się, że z litewskiego budżetu nie dostają oni wystarczających środków, żeby kupić polskie pomoce naukowe. – Wtedy zrodziła się idea, żeby im pomóc – przyznaje Wiktoria. Z tym pomysłem udała się do Eugenii Niedźwiedzkiej, prezeski Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO, „weteranki” wolontariatu i pomagania. Bez wahania odpowiedziała, że jest to zadanie dla młodego narybki stowarzyszenia, czyli Młodzieżowego Wolontariatu PRO-EKO.

Akcja zyskała nazwę „Litwo, ojczyzno moja”. Wiktoria, koordynatorka zadania, razem z koleżankami i kolegami wolontariuszami prowadzą akcję informacyjną. - Zachęcamy do wpłat na konto stowarzyszenia, ale przede wszystkim zachęcamy do przekazywania pomocy rzeczowej – książek, map, globusów, zeszytów i przyborów szkolnych, a także sprzętu sportowego, aby przekazać wszystko naszym rówieśnikom – Polakom na Litwie – powiedziała Wiktoria naszej redakcji, prosząc o pomoc w rozpropagowaniu akcji.

Będą wdzięczni za lektury i klasykę

Apeluje zwłaszcza o przekazywanie książek, również używanych, w dobrym stanie. Najważniejsze, żeby były… po polsku. Poszukiwane są zwłaszcza utwory polskich autorów - Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego i lektury szkolne. Ale Wiktoria przyznaje, że cieszyć się będą ze wszystkich otrzymanych książek, od bajek po romanse. Pomoc w ich zebraniu zadeklarowały również biblioteki w okolicznych miejscowościach, które podzielą się książkami wycofanymi lub przekazanymi od mieszkańców.

Zebrane dary Wiktoria zamierza zawieźć na Litwę osobiście w okresie Wielkanocy. Z pomocą w organizacji transportu przyszedł jej tata.

Punkty zbiórki

Książki i przybory szkolne można dostarczać w trzy miejsca:
  • w Cybince do sklepu Benefit Grzegorza Samulskiego (ul. Słubicka 8),
  • w Krośnie Odrzańskim do gabinetu kosmetycznego Agnieszki Iwaniuk (ul. Kościuszki 2),
  • w Słubicach do Fundacji na rzecz Collegium Polonicum (ul. T. Kościuszki 1, budynek Biblioteki CP, I piętro).
Akcję można również wspomóc przelewem na konto Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO w Cybince, nr 39 8371 1022 5500 4688 2000 0010 z dopiskiem „Szkoła na Litwie”.

Kontakt tel. ws. pomocy rzeczowej: 665 751 606, 663 225 666, 604 164 870.

---

Do tematu będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2019-01-10 14:05
Super sprawa pomagać Polakom z Wileńszczyzny, którzy są autochtonami i mieszkają u siebie. :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.