Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rzecz to ważna niesłychanie, gdy przedszkolakiem się zostanie! Tak z dumą mówiły maluchy z dwóch najmłodszych grup, Słoneczek i Żabek z Jarzębinki. Za nimi uroczyste pasowanie, przed nimi – bogate przedszkolne życie. Są już na to gotowe! Towarzyszyliśmy uroczystości z redakcyjnym aparatem. Zobaczcie sami!

Przedszkole Jarzębinka

Pasowanie na przedszkolaka odbyło się 8 listopada. To pierwszy poważny krok w edukacyjnej karierze – i spore przeżycie dla najmłodszych grup. Dwa pierwsze miesiące to czas adaptacji, jest trochę płaczu, trochę stresu. Ten etap uroczyście zamyka właśnie pasowanie.

Słoneczka i Żabki pokazały, że potrafią już to, co wszystkie prawdziwe przedszkolaki: zaśpiewać piosenki, powiedzieć wierszyki, zatańczyć. A także – grzecznie i prawie bez wiercenia siedziały na krzesełkach podczas całej uroczystości. A ta rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego – wszystkich czterech zwrotek. Obecne na sali przedszkolaki ze starszych grup udowodniły, że doskonale znają go na pamięć.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie przysięgi, a potem samo pasowanie. „Ja przedszkolak dzielny będę zawsze uśmiechnięty. Będę słuchał swojej pani, zjadał całe śniadanie. Będę grzecznie się bawił i pilnie się uczył, żebym mamy i taty nigdy nie zasmucił” – brzmiała przysięga.

Jadwiga Grabowska, dyrektor Jarzębinki, do pasowania użyła swojego wielkiego magicznego ołówka, który ma taką moc, że ten, kogo dotknie, staje się prawdziwym przedszkolakiem. Dzieci „podpisały” również tekst przysięgi odciskiem swoich paluszków. A potem dostały piękne dyplomy.

- To ważny dzień w życiu najmłodszych grup. To ich pierwszy publiczny występ przed publicznością, innymi dziećmi, paniami. Zdają sobie sprawę, że dziś są przyjmowane w poczet przedszkolnej społeczności. Wcześniej treść przysięgi była z nimi omawiana, wszystko zostało im wytłumaczone – mówi J. Grabowska. I dodaje, że do tych słów później odwołują się nauczycielki – ponieważ przysięga jest jednocześnie obietnicą. – Wykorzystujemy ją do dalszej nauki uczenia zasad, jakimi kierują się przedszkolaki, żeby być grzecznym, pomocnym, koleżeńskim – podkreśla dyrektor.

Po pasowaniu na dzieci czekały pyszne i zdrowe owocowe szaszłyki, które chętnie zajadały. Zobaczcie sami, jak wyglądało pasowanie w Jarzębince.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.