Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Temat zabudowy bramy przy placu Przyjaźni, która od wielu lat służy jako przejście między osiedlem a centrum miasta, poruszył lokalną społeczność. Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej i dotarliśmy do inwestora, który odpowiada za przebudowę tego miejsca.

brama plac_przyjazni

Temat po raz pierwszy pojawił się na naszym forum na początku listopada (KLIKNIJ). Udostępniliśmy go także na naszym profilu facebookowym (ZOBACZ), gdzie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wzbudzając przy okazji wiele emocji.

Beznadzieja – pisała Marta. – Zły pomysł – wtórowała jej Grażyna. – I co tam będzie? Kolejny fryzjer? – pytał ironicznie Kamil. Większość komentarzy była właśnie w takim tonie, choć nie brakowało internautów, którzy nieco inaczej oceniali ten pomysł. - Wreszcie ktoś zagospodaruje tą dziką nielegalną toaletę – pisała Barbara.

Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie. Udało nam się ustalić, że właścicielem całej bryły budynku, w tym także wspomnianego przejazdu, jest spółdzielnia RSP Golice, a inwestorem, który podjął się zabudowy bramy jest spółka Boloba, która ma siedzibę w Słubicach. Jej prezes Leonard Pietrow zgodził się z nami porozmawiać. Zadaliśmy mu kilka pytań.

Co to za inwestycja, co powstanie w bramie przy placu Przyjaźni?
Inwestycja polega na przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania przejazdu bramowego na lokal usługowy. Lokal będzie przeznaczony pod wynajem. O charakterze będzie decydował, za zgodą właściciela, przyszły najemca.

Dlaczego akurat w tym miejscu?
Inwestycja jest zlokalizowana przy ul. Plac Przyjaźni 23C, ponieważ inwestor, czyli spółka, której jestem prezesem, posiada tylko w tej lokalizacji tytuł prawny do tego typu przedsięwzięcia. Cała nieruchomość, w tym także wspomniane przejście, obejmująca działki ew. nr 519/25 i 519/38 jest prywatną własnością od 2006 roku.

Kto i kiedy wydał zgodę na taką zabudowę?
Pozwolenie na budowę zostało wydane w lipcu 2018 przez Starostwo Powiatowe w Słubicach. Wcześniej porozumiałem się z sąsiednią wspólnotą mieszkaniową, tak, aby inwestycja była przeprowadzona w rzetelny sposób, nie naruszający jej interesów. Warto nadmienić, że sama inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym w 2001 roku przez Radę Miejską w Słubicach. A decyzję o warunkach zabudowy jeszcze w 2016 roku wydał Urząd Miejski w Słubicach.

Czy jest alternatywa dla tego przejścia?
Do wszystkich nieruchomości istnieją drogowe dojazdy od ulicy Kopernika oraz Wawrzyniaka. Piesze dojścia, oprócz wyżej wymienionych, znajduje się kilkadziesiąt metrów w kierunku mostu na wysokości Hotelu Kaliski.

Kiedy nowe miejsce zostanie oddane do użytku?
Chcielibyśmy zakończyć inwestycję w 2019 roku.

Tyle inwestor. O komentarz poprosiliśmy również Ariela Pawelczyka z firmy Nieruchomości Home Partner, który jest zarządcą sąsiadującej z bramą wspólnoty mieszkaniowej. Poniżej jego odpowiedź.

Ta inwestycja na pewno jest zaskoczeniem dla wszystkich okolicznych mieszkańców. Przez lata po prostu przyzwyczailiśmy się do tego, że było tam przejście. Nie mniej jednak, grunt od lat stanowi własność prywatną i właściciel w ramach obowiązujących przepisów prawa, może tą nieruchomością rozporządzać i w końcu zdecydował się na inwestycję. Jako zarządca sąsiedniej nieruchomości wspólnie z mieszkańcami jak i inwestorem zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo takiego przedsięwzięcia względem sąsiadującej nieruchomości. Przez kilka miesięcy wspólnie pracowaliśmy nad koncepcją projektu zagospodarowania tej części gruntu, gdyż po wewnętrznej części ściany szczytowej budynku wspólnoty mieszkaniowej znajdują się przewody kominowe wraz z wyczystkami, do których wspólnota musi mieć swobodny dostęp i taki dostęp został zagwarantowany Projekt po kilku poprawkach został zaakceptowany. Wszystkie formalności wobec wspólnoty mieszkaniowej będącą stroną w sprawie zostały spełnione. A sam brak przejścia „na skróty” nie może być podstawą do działań, mających na celu zablokowanie inwestycji. Każdy z nas ma prawo rozporządzać swoją własnością w sposób zgodny z ustawami i społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa.

---

Jak oceniacie decyzję o zamknięciu bramy i utworzeniu w tym miejscu lokalu użytkowego? Dajcie znać w komentarzach. Do tematu będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.