Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
17 września  na Placu Sybiraków w Słubicach odbyły się powiatowe uroczystości 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Na uroczystość tą przybyli słubiccy kombatanci, samorządowcy i zwykli mieszkańcy miasta. Oficjalne obchody stały się okazją do odsłonięcia nowej tablicy na jednym ze skrzydeł pomnika Sybiraków.

Stara tablica, ufundowana jeszcze przez Związek Sybiraków ówczesnego województwa gorzowskiego, pochodziła z 1990 r. i upamiętniała 50. rocznicę masowej zsyłki na Sybir 10 lutego 1940 r. Wymagała stałej konserwacji, ponieważ złota farba na literach szybko ścierała się.

Nowa tablica wygląda już bardziej reprezentacyjnie i czytelnie. Upamiętnia wszystkich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956. Została ufundowana przez słubickie koło Związku Sybiraków oraz przez Urząd Miejski w Słubicach.

 Starsi mieszkańcy miasta pamiętają zapewne, że jeszcze 20 lat temu w tym samym miejscu stało popiersie wodza rewolucji z 1917 r. Włodzimierza Lenina. Teraz to miejsce kojarzy się jednak zupełnie inaczej…

[info: Roland Semik]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.