Udało się! PFRON przyznał dofinansowanie na nowy projekt Stowarzyszenia po PROstu, którego wartość wynosi ponad 2,5 mln zł! Te pieniądze zapewnią terapię i rehabilitację dla osób niepełnosprawnych przez kolejne 3 lata.
Z tej informacji cieszą się nie tylko członkowie stowarzyszenia i terapeuci, ale przede wszystkim rodzice osób niepełnosprawnych, które korzystają z terapii prowadzonej przez Po PROstu.
Na początku grudnia Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych przyznał dofinansowanie na projekt "Specjalistyczna rehabilitacja osób niepełnosprawnych II" na okres od 1 stycznia 2018 do 31 marca 2021 roku, czyli aż na 3 lata! Jest to pierwszy „milionowy” projekt stowarzyszenia, a dokładniej - jego wartość wynosi 2 667,425 zł. W przyszłym roku na konto stowarzyszenia trafi 928 825 zł, dzięki temu terapią i rehabilitacją zostanie objętych 60 osób (o 10 więcej niż w tym roku).
- Przez trzy lata możemy spokojnie pracować, nie musimy się martwić, że nie będzie pieniędzy dla naszych podopiecznych na terapie, że zostaną bez pomocy – cieszy się Joanna Sierżant-Rekret, prezes stowarzyszenia. Wtóruje jej Monika Dutkiewicz, skarbnik stowarzyszenia, która niedawno zdecydowała się na przejście do stowarzyszenia do pracy na cały etat. Stowarzyszenie zatrudnia już 6 osób, nie licząc personelu Środowiskowego Domu Samopomocy, który po PROstu prowadzi od września.
Tak duży projekt to spory sukces i kolejny krok do przodu w rozwoju stowarzyszenia. Jego największym problemem pozostaje… zbyt mały budynek, w którym pracownicy starają się „zmieścić” wszystkie działania. Miejsca do terapii jest wciąż za mało. A ilość podopiecznych stowarzyszenia rośnie.
W tym roku na terapie do stowarzyszenia przychodziło 50 osób niepełnosprawnych (głównie dzieci, ale również i dorośli). W przyszłym będzie ich 60, a za dwa i trzy lata po 70. Na przyszły rok już zgłosiło się o 4 osoby więcej. W większości są to dzieci rożnymi niepełnosprawnościami - i to coraz mniejsze.
– To, że trafiają do nas w młodym wieku, to dobry sygnał. Oznacza, że są diagnozowane coraz wcześniej i dzięki temu można im skuteczniej pomagać – wyjaśnia J. Sierżant-Rekret. I podkreśla, że całą potrzebą im terapię mają teraz w jednym miejscu. A w przyszłym roku również rehabilitację.
O działaniach związanych z realizacją projektu będziemy informować.