O tym, że palenie szkodzi zdrowiu, wiedzą wszyscy, palacze również. Są oni znacznie bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na raka, dlatego powinni się regularnie badać. Już trzeci raz w naszym województwie ruszyła akcja „Zdrowe płuca Lubuszan”, której inicjatorem jest samorząd woj. lubuskiego.
O skuteczności programu przekonuje marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. - W poprzednich latach wykrywalność nowotworów dzięki naszemu programowi wzrosła – podkreśla. A co mówią statystyki? Od 2015 roku w ramach akcji przebadano 1037 osób, a niebezpieczne zmiany wykryto u 68.
Do kogo skierowany jest program "Zdrowe płuca Lubuszan"? Z badań mogą skorzystać osoby wieku 55-80 lat, które palą od co najmniej 30 lat minimum jedną paczkę dziennie, lub paliły wcześniej i rzuciły nałóg najpóźniej 15 lat temu. Do tej pory nie miały objawów wskazujących na nowotwór. Nie jest potrzebne skierowanie, zgłoszenia są dobrowolne.
Jak informuje organizator, program zakłada dwa warianty, z czego ten główny składa się z trzech etapów i obejmuje dwie konsultacje pulmonologiczne oraz wykonanie niskodawkowej tomografii komputerowej LDCT płuc wraz z opisem.
Zarząd województwa przeznaczył realizację programu 120 tys. zł, co pozwoli na przebadanie ponad 300 mieszkańców lubuskiego. Badania organizują cztery lubuskie lecznice:
- Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.,
- Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczo-Kardiologiczny w Torzymiu,
- Szpital Uniwersytecki im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze
- 105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Żarach.