Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Lapidarium

W sobotę przedpołudniem zajrzeliśmy na cmentarz komunalny w Słubicach. A tam odbyło się okresowe sprzątnie lapidarium zorganizowane przez Rolanda Semika, społecznego opiekuna zabytków. Śmieci było sporo. Niestety, większość zostawiona przez osoby korzystające z cmentarza.

Lapidarium to miejsce upamiętniające osoby pochowane tu w latach 1814-1945. Sukcesywnie są tu gromadzone przedwojenne tablice nagrobne.

Niestety, nie wszyscy szanują to miejsce. - Wielu mieszkańców pozostawia w tym miejscu wypalone znicze i zniszczone kwiaty z grobów swoich bliskich, skracając sobie w ten sposób drogę do kontenera na śmieci – opowiada Roland Semik.

Efekt kilku godzin sprzątania to aż pięć 60-litrowych worków. Trafiły do nich nie tylko śmieci, ale i chwasty, które w ostatnim czasie dość mocno porosły to miejsce pamięci. Dlatego teren też został zabezpieczony środkiem chwastobójczym.

Za pośrednictwem naszego portalu R. Semik apeluje do korzystających z cmentarza o uszanowanie lapidarium. – Bardzo proszę, aby wyrzucać stare kwiaty i znicze do kontenera, zamiast zostawiać je w tym miejscu – przekazał naszej redakcji.

Lapidarium

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.