Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Józef Zadworny

W minionym tygodniu społeczność Słubic i całego regionu mocno poruszyła śmierć ks. kan. Józefa Zadwornego - organizatora oraz wieloletniego proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Skąd pochodził, czym zasłużył się dla kościoła i jak przebiegało jego życie? Poznajcie bliżej jego sylwetkę.

Ks. kan. Józef Zadworny przyszedł na świat 23 września 1954 r. w Gorzowie Wielkopolskim jako jedno z trojga dzieci małżeństwa Jana i Tekli Zadwornych, rolników we wsi Zaszczytowo koło Krzeszyc. Ich gospodarstwo rolne przydzielone po II wojnie światowej znajdowało się na dawnych błotach nadwarciańskich, osuszonych jeszcze pod koniec XVIII w. za panowania króla Prus Fryderyka Wilhelma II.

Ojciec księdza Jan Zadworny (13.06.1933-21.08.1982) był synem Piotra Zadwornego i Justyny z domu Andruszczak, zaś jego matka Tekla Zadworna z domu Dancewicz (ur. 10.10.1931) – córką Bazylego Dancewicza i Anny z domu Stelmach. Oprócz Józefa doczekali się jeszcze jednego syna oraz jednej córki.

Wiosną 1973 r. niespełna 19-letni Józef Zadworny ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie, uzyskując świadectwo dojrzałości. W latach 1973-1979 studiował na Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

Święcenia kapłańskie otrzymał 23 kwietnia 1979 r. z rąk biskupa gorzowskiego ks. Wilhelma Pluty. Tego samego roku w ramach zastępstwa wakacyjnego pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zwierzynie koło Strzelec Krajeńskich oraz w parafii pw. św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim.

W latach 1979-1984 pełnił posługę wikariusza w parafii pw. Trójcy Świętej w Ośnie Lubuskim, zaś w latach 1984-1988 – w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie.

Rok 1988 był przełomowy, bo to wtedy ks. Józef Zadworny został przeniesiony do Słubic celem organizacji zupełnie nowej parafii pw. Ducha Świętego. 2 października 1988 r. ks. bp Józef Michalik powierzył mu probostwo nowo tworzonej parafii, która miała zostać wydzielona ze zbyt dużej już parafii pw. NMP Królowej Polski. Ogromnym wyzwaniem była budowa świątyni z plebanią a podczas budowy – posługa kapłańska w bardzo skromnych i prowizorycznych warunkach.

W 1996 r. otrzymał godność kanonika R.M. (łac. Rochettum et Mantoletum), tj. z przywilejem noszenia rokiety i mantoletu. W latach 2004-2014 był członkiem Rady Kapłańskiej (organu doradczego przy biskupie zielonogórsko-gorzowskim), a w latach 2006-2012 - wicedziekanem Dekanatu Rzepińskiego, obejmującego 11 parafii regionu.

W 2005 r. został kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pod patronatem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, a w 2009 r. wszedł do grona kanoników gremialnych Gorzowskiej Kapituły Katedralnej pod kierunkiem prepozyta ks. infułata prof. dr hab. Romana Hermacińskiego.

W 2013 r. z okazji 25-lecia parafii pw. Ducha Świętego ukazała się książka – kronika parafii okresu 1988-2013, niezwykle bogate źródło wiedzy na temat tej wspólnoty. Oficjalne uroczystości jubileuszowe miały miejsce 28 września 2013 r.

Za swoją działalność został doceniony także przez lokalne władze i społeczność. 7 grudnia 2005 r. został uhonorowany tytułem Słubiczanin Roku przez Radę Miejską w Słubicach. Od roku 2009 pełnił funkcje kapelana Powiatowego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Słubicach. 20 marca 2014 r. odznaczono go medalem za zasługi dla gminy Słubice, a w 2017 r. trafił do pierwszej edycji Kalendarza Miastoczułych, wydawnictwa promującego osoby szczególnie zasłużone dla miasta, gminy i powiatu.

1 sierpnia 2016 r. z powodów zdrowotnych za zgodą ks. bpa Tadeusza Lityńskiego przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale do listopada 2020 r. nadal mieszkał na plebanii w Słubicach. W tym czasie był pod opieką Hospicjum Domowego św. Wincentego a’Paulo w Słubicach z powodu choroby.

Ks. kan. Józef Zadworny zmarł 13 stycznia 2021 r. wieczorem w Domu Księży Emerytów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Osiedlu Kaszubskim 8 w Zielonej Górze.

W dniach 14-15 stycznia 2021 r. w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Słubicach odbyły się uroczystości pogrzebowe. Mszę św. w intencji zmarłego celebrował ks. bp Stefan Regmunt. Księdza żegnali parafianie, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz.

15 stycznia 2021 r. ks. kan. Józef Zadworny spoczął na cmentarzu parafialnym parafii pw. Antoniego Padewskiego przy ul. Słonecznej w Krzeszycach.

---

Opracował: Roland Semik

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.