Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Koronawirus a prawo na granicy - część 4

Koronawirus a prawo na granicy - część 4 2020/04/20 12:05 #35490

 • Mateusz Werner
 • Mateusz Werner Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 5
 • Otrzymane podziękowania: 0
Mój pracodawca wypowiedział umowę o pracę przez koronawirusa

Warto wiedzieć, że stosunek pracy musi zostać rozwiązany z zachowaniem formy pisemnej, według § 623 BGB (niem. Kodeksu cywilnego). Wypowiedzenie w formie elektronicznej, tj. poprzez Whatsapp, wiadomość SMS, Facebook, e-mail lub w formie ustnej jest nieważne. Ominięcie formy pisemnej może pociągnąć za sobą uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, przywrócenie do pracy lub zasądzenie odszkodowania. Niestety w ostatnim czasie jest to dosyć często spotykana praktyka ze strony pracodawców.

Zdarzają się nawet przypadki, kiedy pracownikom w ogóle nie wypowiedziano umowy o pracę, tylko pracodawca kazał im wrócić do domów, aby przeczekać okres pandemii i jednocześnie wykorzystać urlopy / nadgodziny a po jakimś czasie, kiedy pracownicy zapytali o możliwy powrót do pracy, pracodawca odpowiedział, że „przecież pracownik biura wręczył Państwu wypowiedzenia”.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wypowiedzenie jest zgodne z prawem. Przed nieuzasadnionym lub niezgodnym z prawem wypowiedzeniem, tj. ustnym lub w trybie natychmiastowym należy się bronić! Czas na złożenie Kündigungsschutzklage (pozew o ochronę przed wypowiedzeniem) wynosi jednak tylko 3 tygodnie od dnia otrzymania wypowiedzenia!

UWAGA! Nie podpisujcie żadnych dokumentów, które przedstawia wam pracodawca w związku z pandemią koronawirusa. Może być to wypowiedzenie, wypowiedzenie za porozumieniem stron lub umowa zmieniająca, które w większości przypadków niosą za sobą negatywne konsekwencje.

Bardzo często zdarza się, że pracodawcy nie stosują się do przepisów prawa pracy, lub wykorzystują wszelkie możliwe sposoby, aby jak najszybciej rozwiązać stosunek pracy. W zaistniałej sytuacji warto najpierw skonsultować to z fachowcem.

Pracodawca nakazał mi nie przychodzić do pracy

W powyższej sytuacji, kiedy pracodawca nie wręczył wypowiedzenia, jednak odesłał pracownika lub pracowników do domu, nadal przysługuje im prawo do otrzymywania swojej pensji. Warto poprosić pracodawcę o pisemne potwierdzenie lub upewnić się, aby taka rozmowa z przełożonym odbyła się ze świadkiem.

Pracodawca może też dać pracownikom czas wolny a niewypracowane godziny pobrać z konta czasu pracy („Arbeitszeitkonto”). Takie działanie pracodawcy wymaga jednak zgody pracownika. Sytuacja wygląda podobnie w momencie, kiedy pracodawca nakazuje pracownikom wziąć tzw. „przymusowy urlop”. Warto napomknąć, że jeżeli pracodawca podejmie decyzję o zamknięciu przedsiębiorstwa jako działanie zapobiegawcze, to podczas okresu zamknięcia nadal musi wypłacać wynagrodzenie swoim pracownikom!

Przypominam jednak, że każde wypowiedzenie umowy o pracę należy rozpatrywać indywidualnie! Tak jak każdy stosunek pracy różni się konstrukcją umowy o pracę („Arbeitsvertag”), możliwie obowiązującymi umowami taryfowymi, przepisami, które mogą mieć zastosowanie, oraz co ważniejsze – okolicznościami wypowiedzenia. Te wszystkie „detale”, które mogą umknąć uwadze, mają ogromny wpływ na ostateczny stan prawny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mateusz Werner.
 • Strona:
 • 1