Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Koronawirus a prawo na granicy - część 3 2020/04/15 10:47 #35485

  • Mateusz Werner
  • Mateusz Werner Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 0
Czy pracodawca lub kasa chorych ma prawo odmówić mi zapłaty za okres niezdolności do pracy (tj. L4)?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że dla pracowników zatrudnionych w Niemczech, zastosowanie mają niemieckie przepisy prawne. Są to chociażby przepisy prawa do świadczeń ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zachowaniu prawa do wynagrodzenia.

Niestety w szczycie masowych zwolnień lekarskich i wypowiedzeń stosunku pracy pojawiło się wiele mitów. Najważniejszą zasadą jest, że źródłem prawa są akty prawne, tj. między innymi wyżej wymienione ustawy.

Źródłem prawa nie są natomiast konferencje prasowe, posty na Facebooku ani artykuły w gazecie! ?

W wypadku wystąpienia niezdolności do pracy pracodawca jest zobowiązany wypłacać należne wynagrodzenie do sześciu tygodni (§3 EFZG). Po upływie tego okresu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z kasy chorych.

Kwarantanna a prawo do wypłaty wynagrodzenia

W sytuacji zakażenia koronawirusem lub jego podejrzenia i zarządzonej kwarantanny, należałoby się odnieść do §56 Ustawy o zapobieganiu chorobom zakaźnym, według którego pracownik będący pod kwarantanną ma prawo do rekompensaty utraconego wynagrodzenia.

Mówiąc prościej - pracownik ma właściwie nadal te same prawa do wynagrodzenia, co w sytuacji każdej innej niezdolności do pracy.

W tym wypadku pracodawcy przysługuje prawo, aby złożyć wniosek do właściwego urzędu (z reguły jest to Gesundheitsamt) i ubiegać się o zwrot pieniędzy za okres pierwszych sześciu tygodni. Pracodawca ma na to trzy miesiące od momentu zakończenia kwarantanny.

Nie pracuję, pracodawca nie ma też dla mnie pracy, czy otrzymam wynagrodzenie?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że zarówno pracodawcę i pracownika obowiązuje umowa o pracę, według której pracownik zobowiązuje się do świadczenia określonej ilości godzin pracy a pracodawca do wypłacenia, za tą pracę, należnego wynagrodzenia. Do ryzyka pracodawcy należy, aby tą pracę swoim pracownikom zagwarantować. Jeżeli pracodawca zmaga się mniejszą ilością pracy, zatrzymaniem produkcji, itp. powinien złożyć wniosek do Agencji pracy o zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy (tzw. Kurzarbeitergeld). Zasiłek ten jest wypłacany pracownikom w takiej samej wysokości co zasiłek dla bezrobotnych i wynosi 67 lub 60 proc.

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mateusz Werner.
  • Strona:
  • 1