Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Koronawirus a prawo na granicy - część 2 2020/04/14 10:28 #35483

  • Mateusz Werner
  • Mateusz Werner Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 0
Czy muszę odpowiedzieć pracodawcy na co jestem chory?

Co do zasady, pracodawca nie ma prawa, aby pytać lub co więcej domagać się od pracownika podania tzw. kodu choroby. Pytanie pracownika o jego stan zdrowia stanowi istotne naruszenie dóbr osobistych pracownika i jego prawa do informacyjnego samostanowienia.

Wyjątkiem jest natomiast sytuacja, gdy u pracownika zostanie stwierdzone zakażenie koronawirusem. W tym wypadku pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie wszystkich zatrudnionych. Może on więc żądać informacji, czy niezdolność do pracy pracownika wynika z zarażenia się wirusem, jeżeli odpowiedź brzmi nie, to pracodawca nie może wypytywać o szczegóły (innej) choroby.

Ze względu na zamknięte przedszkole/szkołę, nie mam możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem.

W zaistniałej sytuacji, ze względu na wiek dziecka, rodzice muszą podjąć wszelkie kroki, aby zapewnić opiekę dziecku. Jeżeli nie ma możliwości, aby na przykład jeden z rodziców zajął się dzieckiem, pracownik w takim wypadku jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ponieważ jej wykonywanie byłoby dla niego nadmiernym obciążeniem w myśl §275 ust.3 kodeksu cywilnego (BGB).

W tej sytuacji warto jednak w pierwszej kolejności zwrócić się do pracodawcy, ponieważ w przypadku odmowy świadczenia pracy przez pracownika z powodów osobistych prawo do wypłaty wynagrodzenia przysługuje jedynie, jeżeli są spełnione ściśle określone warunki.

Uważam, że pracodawca nie zabezpiecza w wystarczający sposób miejsca pracy.

Zgodnie z ustawą ws. bezpieczeństwa i higieny pracy (ArbSchG) do obowiązków pracodawcy należy zabezpieczenia miejsca pracy.

Jak już wspomniałem powyżej, pracownik ma jednak prawo odmówić wykonywania pracy, jeżeli jej świadczenie byłoby dla niego nadmiernym obciążeniem. Może to być sytuacja, gdy praca stwarza istotne obiektywne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, albo kiedy istnieje poważne obiektywnie uzasadnione podejrzenie takiego zagrożenia.

Sama obawa przed zarażeniem się koronawirusem bez innych obiektywnie uzasadnionych przesłanek jest niewystarczająca!

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1