Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Gminne becikowe 2009/10/24 16:30 #4224

  • Mania
  • Mania Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Witam serdecznie, pod koniec września urodziłam dziecko. Poskładałam podania w opiece o becikowe i drugą zapomoge, ale czytałam że jest jeszcze coś takiego jak gminne becikowe. Czy ktoś z was wie coś o tym? Gdzie u nas można się o to ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić? Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/24 19:18 #4225

  • miastowa
  • miastowa Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Z okazji urodzenia dziecka rodzicom mogą przysługiwać aż trzy rodzaje świadczeń rodzinnych:

* rządowe becikowe - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, która nie zależy od dochodu rodziny i przyznawana jest według jednolitych zasad na terenie całego kraju;

* dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, który zależy od dochodu rodziny oraz prawa do zasiłku rodzinnego i przyznawany jest według jednolitych zasad na terenie całego kraju;

* samorządowe becikowe - gminna zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, która nie jest przyznawana według jednolitych zasad na terenie kraju, ale może być przyznawana lokalnie, jeśli dana gmina podejmie taką decyzję - gmina może to zrobić, ale nie ma takiego obowiązku; to gmina ustala też zasady przyznawania zapomogi.

GMINNA ZAPOMOGA

To, czy w danej gminie przyznawane jest samorządowe becikowe, zależy od jej możliwości finansowych i inicjatywy radnych. Radni sami ustalają wysokość becikowego oraz zasady jego przyznawania. Nie ma więc żadnych jednolitych reguł dotyczących samorządowego becikowego. Niekiedy zapomoga przyznawana jest wszystkim rodzinom, w których urodziły się dzieci, czasem otrzymanie becikowego uzależnione jest od dochodów rodziny; zdarza się też tak, że gmina wymaga udokumentowania zamieszkania na jej terenie przez np. ostatni rok. Wysokość kwoty samorządowego becikowego również ustalana jest przez gminy i waha się od 500 do nawet 2000 złotych w zależności od rejonu kraju.

O to, czy taka pomoc finansowa z kasy samorządu przysługuje rodzinom w danej gminie, a także o wysokość tej kwoty i o warunki, na jakich można się ubiegać o gminne becikowe, najlepiej pytać w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Pamiętajmy jednak, że niewiele gmin w Polsce decyduje się na udzielanie takiego wsparcia finansowego rodzinom. Z najnowszych badań wynika, że zaledwie 2 proc. gmin, a więc co dziesiąta gmina w Polsce, wypłaca dodatkowe świadczenia pieniężne dla urodzonych na ich terenie dzieci. Część gmin wybiera bowiem inne formy wspierania rodzin.

zrodlo : www.ciazowy.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/24 20:21 #4226

  • Mania
  • Mania Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
A u nas to obowiązuje?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/25 10:17 #4230

  • miastowa
  • miastowa Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Nie wiem, musisz zadzwonic do Urzedu i sie zapytac, to nie trudne :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/25 14:09 #4238

  • Mania
  • Mania Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
No nie, ale myślałam że ktoś już wie co i jak.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/25 14:12 #4239

  • katasza
  • katasza Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Nie, u nas to nie obowiązuje. Jest tylko becikowe i dodatek do zasiłku rodzinnego z tyt. urodzenia dziecka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/26 16:38 #4254

  • Mania
  • Mania Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Katasza dzięki za informacje

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/27 12:58 #4275

  • roslina24
  • roslina24 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 0
orientuje sie moze ktos od kiedy maja wejsc jakies zmiany w sprawie becikowego , widzialam w wiadomosciach , ze trzeba bedzie przedstawic w urzedzie jeszcze zaswiadczenie ze sie chodzilo do lekarza w czasie ciazy .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/27 13:49 #4277

  • katasza
  • katasza Avatar Autor
  • Gość
  • Gość

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/10/29 14:44 #4316

  • roslina24
  • roslina24 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 0
dziekuje Katasza

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Gminne becikowe 2009/11/26 23:36 #4854

  • matka
  • matka Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
ja to nie wiem dziecko urodzilam pod koniec września a o becikowe złożyłam wniosek na pczatku listopada i musze przedstawic zaswiadczenie od lekarza ze bylam pod jego opieka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1