Enrico Triebel pyta:
Co oznacza, że kontrole graniczne zostaną ponownie rozszerzone? W jaki sposób można osiągnąć współpracę w sektorze opieki zdrowotnej? Jak możemy tchnąć życie w Europę na takim styku? Ekscytujące spotkanie.
Mariusz Rzeźnikiewicz odpowiada:
O sytuacji firm na granicy z Polską, aktualnych wyzwaniach dla klasy średniej i szansach jakie pojawiają się dzięki współpracy z Polską. Moje kluczowe stwierdzenia dotyczące szans i tego, co należy zmienić: „Jakie szanse widzisz dla regionu przygranicznego? Wzrost gospodarczy w regionie rośnie, na przykład w inżynierii mechanicznej, usługach informatycznych i technologiach środowiskowych. Jednym z przykładów jest kwitnący handel internetowy, w którym transgraniczne centra logistyczne odgrywają coraz ważniejszą rolę. Firmy takie jak Alcaro od dawna dostrzegają potencjał regionu przygranicznego. Wzrost gospodarczy Polski od lat utrzymuje się powyżej średniej UE. Polska jest ważnym partnerem handlowym dla Brandenburgii. Jednak niemieckie przedsiębiorstwa średniej wielkości potrzebują lepszej infrastruktury, mniejszej biurokracji, ograniczonych składek na ubezpieczenia społeczne, niższych kosztów energii, większej elastyczności w prawie pracy i ukierunkowanego wsparcia. Potrzebujemy zmiany paradygmatu w federalnej polityce gospodarczej, aby zarządzane przez właścicieli
przedsiębiorstwa znów zrobić atrakcyjnymi - szczególnie dla młodych ludzi. Bez decyzji politycznych wiele potencjału pozostaje niewykorzystane. Silna gospodarka w Niemczech jest również gwarancją silnej Europy - która wówczas ma jeszcze szansę w międzynarodowej konkurencji." - a oto cały wywiad w wydaniu internetowym MOZ:
www.moz.de/lokales/frankfurt-oder/grenze...rollen-77839753.html