Dlaczego przyroda Słubic i okolic jest warta zachodu?

Więcej
2024/11/06 21:43 - 2024/11/07 12:35 #37361 przez Garbicz
 
Rzadki gatunek osy - smukwa kosmata (Scolia hirta) - na oście.


Grzyb jadalny - żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus) - na przydrożnej śliwie.

Słyszałem kiedyś, że w Polsce Suwałki są biegunem zimna, a Słubice są biegunem ciepła. Być może jest to jeden z powodów występowania w Słubicach i okolicach Słubic bardzo ciekawej flory i równie ciekawej fauny? Gdy ok. 30 lat temu kupiłem tu działkę nie interesowałem się zbytnio przyrodą. Nie spodziewałem się, że spotkam na niej i w jej najbliższym sąsiedztwie aż tyle bardzo rzadkich gatunków, a nawet znajdę gatunek grzyba uznany w Polsce za już całkowicie wymarły. Aby nie przynudzać, wymienię tylko kilka gatunków z mojej działki i jej najbliższych okolic: bóbr europejski (Castor fiber), jeż zachodni (Erinaceus europeus), wiewiórka pospolita (Scirus vulgaris) - jedna wiewiórka nie taka pospolita bo jest w kolorze czarnym, wilk (Canis lupus), wydra (Lutra lutra), bielik (Haliaeetus albicilla), dzięcioł czarny (Drycopus martius), dzięcioł zielony (Pictus viridis), gągoł (Bucephala clangula), łabędź niemy (Cygnus olor), perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus), zimorodek (Alcedo atthis), gniewosz plamisty "miedzianka" (Cornella austriaca), zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix), żółw błotny (Emys orbicularis), koza pospolita (Cobitis taentia), jelonek rogacz (Lucanus cerwus), pachnica dębowa (Osmoderma ermita), smukwa kosmata (Scolia hirta), tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi), biedronecznik jeckera (Puncetelia jeckeri) i jakoby w Polsce całkowicie wymarły grzyb czarnobrzuszek połyskliwy (Melanogaster variegatus). Czy też interesujecie się przyrodą i w swojej okolicy spotykacie ciekawe gatunki? 
Ostatnia2024/11/07 12:35 edycja: Garbicz od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2024/11/16 14:51 #37368 przez bohusz
Dzięcioł rozebrany przez kota
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2024/11/16 14:53 #37369 przez bohusz
Ale gdzieś ty najsmaczniejszego grzybka dojrzał? Szukam go od dawna. A uszaka bzowego też znalazłeś,?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2024/11/16 23:28 #37370 przez Garbicz
Biedny dzięcioł. Tam gdzie grasują koty, ptaki niestety nie są bezpieczne, natomiast wszelkie myszy, nornice, karczowniki itp. harcują. Gdy nie ma kota, to łasice są bezpieczne, mnożą się szybko i wytępią doszczętnie wszelkie myszy, a później zdychają z głodu. Gdy jest kot, to łasice na jego terenie nie przeżyją, a szybko rozmnażającym się myszom żaden kot nie podoła.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2024/11/17 00:04 - 2024/11/17 00:29 #37371 przez Garbicz
Jadalny grzyb - żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus) - rósł na starej usychającej przydrożnej śliwie trzy metry od mojej bramy. Ta droga jest porośnięta śliwami z tak smacznymi owocami, że spotykam ludzi przyjeżdżających całymi rodzinami nawet z Poznania, bo kiedyś tu mieszkali i pamiętają te śliwki. Drzew śliwkowych przy drodze jest mnóstwo, ale żółciak siarkowy był na razie tylko ten jeden.

Uszaka bzowego (Auricularia auricula-judae) popularnie zwanego "uszy judasza" spotykam znacznie częściej. Rośnie na mokrych gałęziach czarnego bzu i olchy. Jest bardzo smaczny i podobnież bardzo zdrowy. Niestety nie mam jego zdjęcia. Tam gdzie leżały gałązki ochy i zrobił się z nich kompost, rośnie u mnie w dużych ilościach jadalny grzyb czarka austriacka (Sarcoscypha austriaca). Temu zrobiłem kilka zdjęć. Może nie jest tak smaczny i zdrowy, jak "uszy judasza", ale bardziej fotogeniczny.

 
Jadalny grzyb - czarka austriacka (Sarcoscypha austriaca).
 
Ostatnia2024/11/17 00:29 edycja: Garbicz od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2024/11/17 20:13 - 2024/11/22 16:46 #37376 przez Garbicz
Znalazłem też i tu w wiadomościach ubiegłoroczną informację o tragicznej śmierci prof. Andrzeja Pukacza, wybitnego naukowca badającego ramienice. Badał łąki ramienicowe też i w Garbiczu. Stąd go znałem. Gdy w jeziorach są ramienice, to obszar chroniony Natura 2000 jest jakby z automatu, tak są one cenne. Są to glony tworzące jakby choineczki wyglądem przypominające skrzyp, ale w dotyku są jakby ze szkła. Są to niezwykle pożyteczne glony, gdyż produkują wapno. Woda jest pachnąca, czysta i przejrzysta na wiele metrów. Gdy kiedyś takie jezioro wyschnie, to pozostaną po nim pokłady "kredy pojeziornej". Jeżeli w jeziorze nie ma ramienic, to wszystko w nim kwaśnieje, gnije, śmierdzi i woda jest mętna. Ludzie wapnują brzegi, aby nie śmierdziało, ale to niewiele pomaga.

Garbicz ma powód do wstydu, gdyż jak 24.09.2022 r. stwierdził prof. Andrzej Pukacz, w  Jeziorze Wielicko w ciągu tylko dwóch lat ubyło aż 87% ramienic. Garbicz ma jednak też powód do dumy, gdyż w pobliskim, należącym do tej samej polodowcowej rynny jezior, która stanowi obszar Natura 2000 "Rynna Jezior Torzymskich", Jeziorze Jasnym, żyje najwięcej w Polsce gatunków ramienic. Niewiele osób wie, że w Puszczy Rzepińskiej, na terenie obszaru chronionego krajobrazu "Puszcza nad Pliszką" jest tak cenne jezioro. Powód do dumy ma też Łagów, gdzie w jeziorze żyje gatunek ramienicy, który występuje tylko w dwu miejscach na świecie. 
Ostatnia2024/11/22 16:46 edycja: Garbicz od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2024/12/09 17:53 #37411 przez Garbicz
Nie tylko Słubice mają powód do wstydu z powodu śmieci leżących na obszarze siedliskowym Natura 2000 "Łęgi Słubickie" i na obszarze ptasim Natura 2000 "Dolina środkowej Odry", ale jak tu wcześniej napisałem również malutki Garbicz ma wielki powód do wstydu z powodu zniszczenia 87% prawem chronionych, bardzo cennych i bardzo pożytecznych ramienic żyjących w Jeziorze Wielicko na obszarze siedliskowym Natura 2000 "Rynna Jezior Torzymskich".Drugim powodem do wstydu dla Garbicza jest wycięcie ok. 23-25 lat temu kilkudziesięciu starych dębów i buków o wymiarach pomnikowych, rosnących przed słowiańskim wczesno średniowiecznym grodziskiem, między wysoką skarpą, a Jeziorem Wielicko. Przedwojenni mieszkańcy Garbicza nazywali je "katedrą", bo były jak kolumny w gotyckiej katedrze. Były to zapewne największe okazy buków i dębów w Polsce, jak nie w Europie. Później dwa razy mniejsze dęby i buki zrobiono pomnikami przyrody. W pobliżu tego miejsca i mojej działki jest teraz tylko 11 pomników przyrody, a w sumie w liczącym ok. 250 mieszkańców Garbiczu są 22 pomniki przyrody. Dla porównania w Rzepinie są 3 pomniki przyrody i w Słubicach są 3 pomniki przyrody. Czy mieszkańcy Słubic interesują się okoliczną przyrodą, czy raczej nie?

 
Na mojej działce w Garbiczu tygrzyk paskowany samica (Argiope bruennichi).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2024/12/21 23:05 #37417 przez Garbicz
Pochwalcie się przyrodą Słubic i okolic, tym co widzicie na swojej działce lub jej otoczeniu i jesteście z tego dumni. Na przykład, ja często spotykam motyla, który bardzo przypomina kolibra. Gdy go pierwszy raz zobaczyłem to był szok. Koliber w Polsce? Jest to fajny motyl furczak gołąbek (Macroglossum stellatarum). Oglądanie go w akcji przy kwiatku, to prawdziwa przyjemność. Spotkałem też jego gąsienicę.


Motyl furczak gołąbek przy kwiatku.


Gąsienica motyla furczaka gołąbka.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2025/01/20 00:28 #37430 przez Garbicz

Jelonek rogacz (Lucanus cervus) samica

Jelonek rogacz na mojej działce. Samica nie ma takich imponujących "rogów" jak samiec, ale jest to też duży imponujący owad. Pokażcie co macie na swoich działkach. Nie wierzę, żeby nic nie było. 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2025/03/08 17:03 #37514 przez Garbicz
Już wiosna! Czym możecie się pochwalić w swoim otoczeniu? U mnie jadalny grzyb - czarka austriacka (Sarcoscypha austriaca) - już wyłazi ponad liście i to w dużych ilościach. Zdjęcie czarki austriackiej już tu zamieściłem, więc nie będę się powtarzał. Liczne dzikie krokusy już kwitną, co mi oko cieszy:

 

 

Zeszłoroczna miesięcznica roczna (Lunaria annua) też i wiosną ciekawie wygląda.

 

 

W Niemczech w sklepie ogrodniczym widziałem mały bukiecik zrobiony z miesięcznicy rocznej za 40 euro, a w Garbiczu ona sobie po prostu dziko rośnie. Z tym, że wysoka cena podyktowana była też pracochłonnością zrobienia takiego bukietu. Z każdego krążka trzeba delikatnie usunąć skrajne folie i nasiona, a pozostawić jedynie folię środkową. Wczoraj też widziałem nad działką bielika i kanię rudą. Pochwalcie się tym, co u was rośnie, lub tym co u was w trawie piszczy. 
 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2025/03/21 12:03 - 2025/03/21 12:06 #37533 przez Garbicz
Nie interesuje was w ogóle przyroda, czy tylko wiosną nie macie czasu aby tu coś napisać, gdyż tak bardzo jesteście zajęci pracami w swoim ogródku?


 
Ostatnia2025/03/21 12:06 edycja: Garbicz od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2025/03/30 17:07 #37537 przez Garbicz
@damcio, przez te przemeblowania strony gdzieś się zapodział Twój wpis i moja odpowiedź. Pamiętam tylko, że się pochwaliłem, że u mnie w Garbiczu od listopada do marca kwitnie zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox).

 
 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2025/03/30 19:11 #37538 przez damcio
nic nie szkodzi Panie Andrzeju
byłem wczoraj w Garbiczu, ale Pana nigdzie nie mogłem spotkać
pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2025/03/31 15:23 #37541 przez Garbicz
@damcio, może dlatego, że ja byłem w Garbiczu tylko do czwartku. Nic straconego, bo nie ja jestem najciekawszy w Garbiczu. Najciekawsza w Garbiczu jest niepowtarzalna przyroda. Cały Garbicz i okolica to obszar chronionego krajobrazu "Puszcza nad  Pliszką", a jeziora to obszar Natura 2000 "Rynna Jezior Torzymskich". Również w przydomowych ogródka jest teraz wiosną pięknie, gdy wszystko kwitnie.
Pozdrawiam.

 
Ciemiernik purpurowy (Helloborus purpurascens)

 
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2025/04/04 11:47 #37544 przez Garbicz
13 kwietna 2025 roku Park Narodowy "Ujście Warty" organizuje wspólną wycieczkę przyrodniczą pod hasłem "Czas zalotów i rodzinnych kłopotów". Warto poznać okoliczną cenną przyrodę. U mnie sikorki modre pięknie śpiewają. Zimą je dokarmiałem i powiesiłem im mnóstwo budek z otworem o średnicy 28 mm, a więc teraz w pełni cieszą się z wiosny.

 
Modraszka (Cyanistes caeruleus)

Wiosną kwitną oczary i parocja perska "żelazne drzewo", która gubi korę jak platan.

 
Oczar (Hamamelis)

 
Parocja perska "żelazne drzewo" (Parrotia persica)

A co u Was wiosną śpiewa i kwitnie?
 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Słubice24.pl

Rzetelne, obiektywne i najczęściej odwiedzane źródło informacji o Słubicach. Newsy, komentarze, zdjęcia, relacje, ogłoszenia, forum dyskusyjne. Zapraszamy!

Zajrzyj do nas