Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Okna dachowe. Czym kierować się przy wyborze okna na poddasze użytkowe.

Okna dachowe. Czym kierować się przy wyborze okna na poddasze użytkowe. 2017/08/21 10:59 #29728

 • Styl-DOM
 • Styl-DOM Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 12
 • Otrzymane podziękowania: 9
W poprzednich artykułach pisałem dużo o oknach plastikowych w standardowym budownictwie. W tym artykule chce naświetlić Państwu co to są okna połaciowe – dachowe, jakie występują modele oraz jak dobrać odpowiedni kołnierz uszczelniający.

Okna połaciowe potocznie nazywane też oknami dachowymi oba sformułowania są poprawne. To świetne rozwiązanie w przypadku kiedy chcemy doświetlić przestrzeń na poddaszu. Okna dachowe odmieniają w znacznym stopniu poddasze. Różne konstrukcje umożliwiają odpowiedni dobór okna w zależności od rodzaju oraz charakteru pomieszczenia.

Żeby okno dachowe zagwarantowało nam dobry widok, powinno być zamontowane na takiej wysokości, aby można było wygodnie przez nie patrzeć. Jeżeli takie okno zamontujemy zbyt wysoko względem podłogi, możemy widzieć jedynie czubki drzew czy niebo. Według mnie mnie optymalna wysokość umiejscowienia okna dachowego od podłogi to 110-120 cm.

Istnieją na naszym rynku różne rodzaje okien dachowych w zależności od rodzaju pomieszczenia w jakim chcemy je zamontować oraz sposobu otwierania.

OKNA OBROTOWE
Jeden z najpopularniejszych rodzai okien dachowych. Oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy.OKNO UCHYLNO–OBROTOWE
Ten rodzaj okna posiada w sobie dwa rodzaje otwierania. Jeden to taki sam jak w oknie obrotowym drugi zaś sposób otwierania to uchylne do przodu. Funkcja ta umożliwia łatwe podejście do krawędzi otwartego okna, co zwiększa przestrzeń użytkową pomieszczenia oraz zapewnia nieograniczony widok na zewnątrz.OKNA O PODWYŻSZONEJ OSI OBROTU
Okno otwierane obrotowo lecz oś obrotu umieszczona jest powyżej połowy wysokości okna przez co nawet wysoka osoba może podejść do krawędzi otwartego okna. W tym rodzaju okna można wykonać okno dwuskrzydłowe jednakże okno na dole jest nieotwierane z szybą bezpieczną.OKNA BALKONOWE
Nowatorskie, bardzo duże okno dachowe gdzie otwarte skrzydła tworzą balkon. Górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry natomiast dolne uchylane do przodu umożliwiając swobodny dostęp do wnęki balkonu.OKNA O PODWYŻSZONEJ ODPORNOŚCI NA WILGOĆ
Najpopularniejsza konstrukcja okna gdzie oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Okno przeznaczone jest do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Okna takie malowane są trzykrotnie lakierem poliuretanowym w kolorze białym.Oczywiście niezbędnym elementem do okna dachowego umożliwiającym prawidłowe zamontowanie w połaci dachowej jest kołnierz uszczelniający. Precyzyjnie zaprojektowane, systemowe elementy kołnierza pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Zadaniem kołnierza jest odprowadzenie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie przed wiatrem.

W zależności od pokrycia dachowego rozróznic można standardowe kołnierze uszczelniające :
do pokryć płaskich;
do pokryć pokryć falistych;
do pokryć wysokofalistych;
do dachówki płaskiej;
do pokryć łuskowych;
do blachy paneloweOkna dachowe możemy łączyć w grupy tworząc przy tym duże przeszklenia.

Zespolenia takie mogą być poziome :Zespolenie pionowe :Zespolenie Blokowe :
Okna takie jak uchylne czy też uchylno-obrotowe występują też jako okna plastikowe. Są to wielokomorowe profile PVC w kolorze białym wzmocnione rdzeniem stalowym. Okna te występować mogą również w kolorze złoty dąb czy sosna.

Jeśli macie pytania lub są istotne sprawy o których chcielibyście przeczytać w następnych artykułach, piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Mieszko Skwarczyński
Doradca Techniczno-Handlowy
STYL-DOM
Styl – DOM
ul. Asnyka 9, 69-100 Słubice
tel /...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Styl-DOM.
 • Strona:
 • 1