Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pytania Czytelników: Świadczenie 500 plus dla rodzin zastępczych 2016/08/30 12:51 #26693

  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak
  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 74
  • Otrzymane podziękowania: 1
Po śmierci mojej siostry opiekuję się dwoma małoletnimi siostrzeńcami, dla których jestem rodziną zastępczą. Czy w świetle obowiązującego prawa przysługuje mi 500 zł na dziecko?

Tak. Świadczenie, o którym mowa to dodatek wychowawczy, który wypłacany jest w wysokości 500 zł miesięcznie i przysługuje na dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych oraz rodzinnych domach dziecka. Dodatek ten przysługuje na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnych domach dziecka, niezależnie od dochodu liczonego na członka rodziny oraz innych uzyskiwanych świadczeń. Oznacza to, że dodatek otrzymają zarówno osoby otrzymujące świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka przysługujących z przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jak również osoby otrzymujące świadczenia z przepisów ustawy o pomocy społecznej. Niezmiernie istotne jest jednak, iż dodatek ten przysługuje na każde dziecko, co w opisywanym przypadku oznacza, iż będzie wypłacany na dwoje dzieci do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia. Dodatek udzielany jest na wniosek.
Należy pamiętać, iż powyżej opisany dodatek dotyczy jedynie pieczy zastępczej. Dzieci przysposobione traktowane są na takich samych zasadach jak dzieci biologiczne, co oznacza, iż w przypadku pierwszego dziecka w rodzinie obowiązuje kryterium dochodowe.
W przypadku drugiego i kolejnego potomka, świadczenie przyznawane jest niezależnie od dochodu liczonego na członka rodziny.
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1