jest tyle ziół
2 łyżeczki majeranku zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 10 min., następnie przecedzamy i pijemy - działa oczyszczająco na drogi oddechowe, oczyszcza oskrzela, profilaktycznie polecany palaczom.
co do majeranku to działa na mokry i suchy, ważne byle byly to początki kaszlu, wtedy najbardziej działa
z forum dla dzieci dziecko-info.rodzice
Nie tylko na ratunek dla żołądka
Majeranek znany jest jako przyprawa dodawana do ciężkostrawnych potraw tj. fasola po bretońsku , kaszanka, tłuste mięsa czy bigos. Jest to jak najbardziej uzasadnione, roślina ta bowiem działa wszechstronnie w obrębie układu pokarmowego:
ˇ pobudza wydzielanie soku żołądkowego
ˇ poprzez działanie ściągające, zmniejsza nadmierną fermentację
Ulga dla żołądka to nie jedyne działanie majeranku, niewiele osób wie, że doskonale sprawdza się on w czasie przeziębienia, pomaga zwłaszcza na kaszel. Doskonale rozgrzewa i działa przeciwzapalnie. Ponadto majeranek zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie.
Napar z majeranku na przeziębienie
Składniki:
1 łyżeczka suszonego majeranku
1 szklanka wrzątku
1 łyżeczka miodu
Sposób wykonania:
1. Majeranek zalać wrzątkiem.
2. Pozostawić pod przykryciem ok. 10 min.
3. Napar przecedzić.
4. Dodać miód, wymieszać.
Pić 3 razy dziennie po filiżance naparu
Z majerankiem przez największe mrozy
oregano
właściwości przeciwwrzodowe, oczyszcza organizm z toksyn i reguluje nadkwasotę żołądka,. Właściwości: posiada silne działanie przeciwutleniające – zapobiega i hamuje rozwój nowotworów,. ma właściwości moczopędne,.lebiodka stosowana jest jako lek żołądkowy, przeciwskurczowy, dezynfekujący, moczopędny, antyseptyczny (np. w bólach zębów) i przeciwzapalny. Może być pomocna w leczeniu zapalenia oskrzeli i zaburzeń trawienia. Pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych.
Ziele oraz olejek z ziela lebiodki są wykorzystywane także w weterynarii. Dodaje się je zwierzętom do karmy przy braku apetytu, zaburzeniach trawiennych, nadmiernej fermentacji jelitowej i wzdęciach. Ziele lub odwar podaje się zwierzętom domowym zakażonym motylicą. Odwar z ziela lebiodki podaje się koniom i bydłu przy dychawicy oskrzelowej, nieżytach układu oddechowego, pryszczycy, chorobie reumatycznej oraz profilaktycznie zwierzętom chorym i starym. Kąpiele drobnych zwierząt w odwarze z ziela lebiodki stosuje się w dolegliwościach reumatycznych, trudno gojących się ranach, parchach, świądach i innych dermatozach (12).
olejek ma działanie przeciwdrobnoustrojowe wobec licznych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, włączając bakterie oporne na antybiotyki (21, 23-28). Przeciwdrobnoustrojowe właściwości olejku interesują badaczy nie tylko pod kątem możliwości wykorzystania go w terapii, ale także jako substancji do konserwacji żywności (29-32). Porównanie aktywności przeciwdrobnoustrojowej olejku z Oregano oraz olejku cynamonowego i tymiankowego przedstawiono w tabeli 1.
Dr Siddiqui opublikował na łamach Medical Science Research pracę dowodzącą, iż wyciąg z oregano całkowicie niszczy szeroką gamę wirusów, włącznie z wirusem opryszczki. Wszystkie badane gatunki pasożytów: robaki, ameby i inne pierwotniaki nie oparły się jego zabójczej sile!
Warto dodać, że oregano należy do substancji naturalnych i praktycznie nieszkodliwych dla organizmu człowieka. Nawet zwiększone dawki wyciągu z niego nie pozbawiają nas przyjaznych bakterii z przewodu pokarmowego! Wręcz przeciwnie - poprzez likwidację szkodliwych bakterii i grzybów, preparat ten wytwarza wolną przestrzeń dla naszych małych pomocników.