Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Za nami jesienna odsłona Testu Coopera. Wielkie bieganie na stadionie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przyciągnęło wielu mieszkańców Słubic. Swoją kondycją postanowiło sprawdzić także Ośno Lubuskie. Frekwencja dopisała, biegali mali i duzi, a my przyglądaliśmy się tej sportowej zabawie z naszym obiektywem.

Test Coopera

Impreza odbyła się 11 października. Najpierw test miał miejsce w Ośnie Lubuskim. Tam o godz. 15:00 na stadionie przy Zespole Szkół biegali głównie podopieczni trenera Piotra Kiedrowicza, założyciela Słubickiej Akademii Biegowej i pomysłodawcy testu. A razem z dziećmi także ich rodzice, wśród których najlepiej spisał się Łukasz Protasiewicz (dystans 3060m). Wśród dziewcząt najdłuższy dystans zaliczyła Iga Mizerska (2470), a wśród chłopców Jacek Biernacki (2650).

Dwie godziny później impreza przeniosła się do Słubic, na stadion SOSiR. Przybyłych gości przywitali główni organizatorzy – Ryszard Chustecki z Lubusza Słubice oraz wspomniany Piotr Kiedrowicz. Po krótkiej rozgrzewce i omówieniu zasad, ruszył bieg, którego honorowym starterem był Ryszard Wagner, emerytowany nauczyciel w-f, wychowawca wielu pokoleń słubiczan.

Na starcie stanęło kilkadziesiąt osób – były wśród nich zarówno osoby, które dopiero postanowiły sprawdzić swoją wydolność, jak i czynnie uprawiające sport. Wśród tych ostatnich nie brakowało takich, którzy zaliczali test po raz kolejny i którzy – co szczególnie ucieszyło organizatorów – poprawili swoje wcześniejsze osiągnięcia. Grupę młodych adeptów biegania poprowadziła Bożena Lisik, trenerka najmłodszej grupy w SAB i nauczycielka w-f z "Rolniczaka".

A na czym polegał sam test? Każdy z uczestników miał za zadanie zaliczyć jak najdłuższy dystans w ciągu 12 minut. Można było biec lub maszerować. Uzyskany wynik odczytywany był za pomocą specjalny tabel, w odniesieniu do wieku i płci uczestnika. W ten sposób określany był poziom kondycji.

Test Coopera

Biegacze nie rywalizowali o przysłowiową pietruszkę. Dla najlepszych z nich przewidziano nagrody i puchary, na bieżni mieliśmy więc prawdziwe ściganie. Wśród panów wygrał maratończyk z Dębna Grzegorz Chawawko (3300m), który nieznacznie wyprzedził słubickiego triathlonistę Grzegorza Ulanowskiego (3250m). Wśród pań taki sam dystans (3045m) zaliczyły dwie nastoletnie biegaczki - Natalia Kiedrowicz oraz Maja Smolarczyk, które przy okazji ustanowiły nowy rekord testu wśród kobiet.

ZOBACZ WYNIKI

Na koniec na wszystkich czekał energetyczny poczęstunek oraz losowanie nagród. Odbyło się też podsumowanie całego cyklu, bo jesienny Test Cooper był drugim tego typu wydarzeniem w tym rok, po pierwszej, wiosennej edycji.

O małe podsumowanie wiosenno-jesiennego biegania poprosiliśmy Piotra Kiedrowicza.

- Cieszy nas, że biega coraz więcej rodziców z dziećmi, którzy w ten sposób spędzają wspólnie czas i dobrze się bawią. A zdecydowana większość z nich poprawia swoje wyniki na kolejnych edycjach testu. Także wyczynowi sportowcy pojawiają się na naszej imprezie, aby sprawdzić swoją wydolność. Test co roku pomaga odkrywać nam kolejne talenty biegowe. Na pewno będziemy go kontynuować – powiedział w rozmowie z naszą redakcją.

Jak było na Teście Coopera? Zapraszamy do naszej fotorelacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.