W tym roku powodów do świętowania było kilka - 1050. rocznica przyjęcia chrztu przez Mieszka I, 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 70 lat posługi duszpasterskiej w Słubicach księży misjonarzy i sióstr zakonnych ze zgromadzenia św. Wincentego a’Paulo oraz 25-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami.
Całość rozpoczęła się o godz. 10.30 w kościele NMP Królowej Polski od występu Orkiestry Koncertowej Victoria Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie pod dyrekcją płk. Juliana Kwiatkowskiego. Orkiestrze towarzyszyli soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej: Julia Karlova (sopran), Ewa Mikulska (mezzosopran), Ryszard Wróblewski (tenor) oraz Robert Dymowski (bas/baryton).
Jednym z utworów jakie wykonali był hymn maryjny "Wdzięczni słubiczanie", który skomponował płk J. Kwiatkowski w podzięce za ocalenie miasta przed powodzią w 1997 roku. Po koncercie odbyła się suma odpustowa, także z udziałem orkiestry.
Dalsza część impreza, już nieco bardziej rozrywkowa, odbyła się tradycyjnie na boisku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych. Od godz. 15 na scenie można było zobaczyć prezentacje lokalnych grup artystycznych, zespołów muzycznych i stowarzyszeń.
Oprócz wrażeń artystycznych na gości czekało wiele innych atrakcji. Był konkurs strzelniczy przygotowany przez Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, było stanowisko wędkarskie Koła PZW nr 2, a dla dzieci dmuchana zjeżdżalnia czy wata cukrowa. Nie zawiedli strażacy, którzy przygotowali pokaz sprzętu. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił z prawdziwym wężem gaśniczym. Straż miejska zorganizowała stanowisko do znakowania rowerów.
Nieodzownym elementem festynu jest zawsze aspekt charytatywny. Nie inaczej było i tym razem. Przez całą imprezę trwała loteria fantowa, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci z ubogich rodzin. Organizatorem zbiórki było Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo w Słubicach we współpracy z Grupą Pomagamy. Zbierano także środki na wsparcie budowy nowego pomnika na placu Sybiraków.
Słubiczanie, którzy przybyli na festyn, nie mogli narzekać na brak dobrego jedzenia. Organizatorzy zadbali o bogate zaplecze gastronomiczne, w tym słynne wypieki przygotowywane przez samych parafian.
Zwieńczeniem Festynu Wincentyńskiego był koncert orkiestry Victoria, która zaprezentowała zgromadzonej publiczności utworzy o charakterze zarówno patriotycznym, jak i rozrywkowym.
Organizatorami wydarzenia byli: burmistrz Słubic, starosta słubicki, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej, Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Duszpasterstwo Akademickie "Parakletos" i Słubicki Miejski Ośrodek Kultury.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przygotowanej przez naszą redakcję.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/8605-tak-slubiczanie-swietowali-3-maja-foto#sigProId92a2213ebb
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/8605-tak-slubiczanie-swietowali-3-maja-foto#sigProId92a2213ebb