Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Anna Panek- Kusz, szefowa Galerii OKNO, działającej w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, słubicka artystka i fotografka, trafiła do grona artystów związanych z amerykańską fundacją Emily Harvey. Ta współpraca otwiera nowe możliwości.

Panek-Kusz
To kolejne cenne wyróżnienie dla A. Panek-Kusz

Fundation Emily Harvey to amerykańska fundacja, która główną siedzibę ma w Nowym Jorku. Tam właśnie znajduje się obszerna kolekcja dzieł sztuki zgromadzona przez Emily Harvey. Była ona wielką miłośniczką artystów, zwłaszcza awangardowych, niekonwencjonalnych. Jako mecenas kultury inwestowała w sztukę, artystów, których szanowała i ceniła. Po jej śmierci w 2004 roku ta misja kontynuowana jest przez zarząd fundacji.

- Pierwsze kontakty z tą fundacją nawiązałam jakieś 3 lata temu, pierwsze bardziej oficjalne spotkanie miałam z zarządem na jednym z biennale fotografii. Omawialiśmy możliwości współpracy – opowiada Anna Panek-Kusz.

Prezentowała im to, co dzieje się w Słubicach – działalność Galerii OKNO i Festiwal Sztuki i Multimediów „lAbiRynT”. Kilku artystów związanych z tą fundacją już gościło na słubickim festiwalu. Współpraca rozwija się. A. Panek-Kusz na wiosnę była u nich na spotkaniu roboczym. A niedawno została umieszczona w galerii artystów, z którymi fundacja współpracuje.

- Takie oficjalne umieszczenie mojej osoby w ich galerii świadczy o zaufaniu, prestiżu, gwarancji, coś w rodzaju rekomendacji dla mnie i Galerii OKNO, dla Słubic. Przestajemy być anonimowi w naszej współpracy. Jest to bardzo nobilitujące, bo stawia nas w nowej pozycji, otwiera szereg możliwości – wyjaśnia słubiczanka. Dodaje, że dzięki kontaktom możliwe jest przyciągniecie do galerii czy na festiwal artystów z wielu krajów, ale również otwiera drogę naszym artystom na zaistnienie podczas organizowanych przez fundację amerykańską wydarzeń. A te dzieją się nie tylko w Nowym Jorku.

Panek-Kusz
Zarząd fundacji ujęły prace słubiczanki

Wymarzonym miejscem na ziemi E. Harvey była Wenecja. Tutaj posiadała kilkanaście domów, do których zapraszała artystów, aby mogli czerpać inspiracje z tego miejsca. Do Wenecji nadal przyjeżdżają artyści z całego świata, a w rezydencjach Fundation Emily Harvey są organizowane wykłady, projekcje i wystawy.

Obecnie jej kolekcja (bądź fragmenty) są wynajmowane przez liczne instytucje kultury na całym świecie. Jak podkreśla A. Panek-Kusz, fundacja dysponuje bazą artystów z wielu krajów - w tym momencie Słubice również są dla nich partnerem.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.