Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Duży sukces Jerzyków! Schola z Kunowic zajęła III miejsce podczas 34. Przeglądu Piosenki Religijnej Vincentiana, który odbył się w Piekarach pod Krakowem. Jak mówią sami uczestnicy, cztery festiwalowe dni były przeżyciem nie tylko muzycznym, ale także duchowym.

Jerzyki

Vincentiana to jeden z bardziej znanych i prestiżowych przeglądów religijnych, który odbywa się nieprzerwanie od 1984 roku. Jego organizatorami są klerycy Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Rokrocznie gromadzi blisko pół tysiąca młodych z całego kraju.

Mocna grupa pod wezwaniem

W tym gronie ponownie znalazły się kunowickie Jerzyki w składzie: Monika Jakuszewicz, Kinga i Adaś Wlaźlak, Gabrysia i Julka Boryń, Natalka Olejniczak, Natalka Pakulska, Patrycja Prałat, Dominika Dymek, Hania Nowakowska, Kalina Kalinowska, Malwina Holeniewska, Milena Płachta, Ola Orłowska, Oliwia Michalak, Weronika Chrostowska, Tomasz Jakuszewicz.

Schola wykonała dwie piosenki. Pierwszą był autorski utwór pt. "Święci", do którego tekst napisała Anna Kozłowska. Autorami muzyki są Monika Jakuszewicz, Piotr Tamborski i Tomasz Jakuszewicz, a za aranżację odpowiadali Łukasz Olejarczyk i Piotr Tamborski. Drugim prezentowanym utworem był cover przeboju „Ty jesteś dobry” z repertuaru Israel and New Breed.

Nie tylko muzyka

Jak Jerzykim poszło na scenie? Występ był bardzo udany i ujął jury, które przyznało scholii III miejsce. Pierwszą lokatę i nagrodę publiczności wyśpiewał zespół Via Nova.

Jerzyki

Przewodniczącym jury był Jakub Blycharz, lider zespółu niemaGOtu (w zeszłym roku ten właśnie zespół wystąpił podczas odpustu wincetyńskiego w Kunowicach). Ogłaszając werdykt zwrócił uwagę na doświadczenia estetyczno-duchowe. – Cieszymy się, że znaleźliśmy je tu na wysokim poziomie. Liczyły się nie tylko elementy estetyczne, takie jak czystość dźwięku, ale również potencjał ewangelizacyjny – mówił do młodych artystów.

Śpiewamy i idziemy dalej

Ks. Jerzy Tyrak, który choć zmienił parafię, to nadal jest opiekun scholii, podkreśla, że Jerzyki były najmłodszym wiekowo zespołem, który wziął udział w przeglądzie. – Jestem bardzo zadowolony, szczęśliwy, idziemy dalej. Nie wolno nam tego zaprzepaścić – mówił po ogłoszeniu wyników.

Przypomniał również młodym ludziom, żeby pamiętali, dlaczego śpiewają. – Te piosenki śpiewamy dla kogoś, mają pomóc innym, przyprowadzić ich do Pana Boga. Daj Boże, żeby nasze występy umacniały innych. Dlatego takie ważne jest, żeby to, co śpiewamy, co się dzieje na scenie było związane z tym co dzieje się w naszym sercu – podkreśla ks. Jerzy.

Warsztaty i koncerty

Warto wspomnieć, że sam przegląd to nie tylko konkurs muzyczny, ale wydarzenie religijne. Przez kilka dni uczestnicy brali udział w mszach św., słuchali konferencji, przystępowali do spowiedzi. Specjalnie dla nich przygotowano też rozmaite warsztaty, także modlitewne.

Jerzyki

A wieczorami była okazja wziąć udział w koncertach. Na scenie zagrały m.in. zespoły niemaGOtu, Tato, Let Him Run oraz Lazaryści (ci ostatni w tym roku świętują 50 lat istnienia). Ciekawostką był także koncert formacji Po Prostu - laureatów zeszłorocznej Vincentiany.

- Była świetna atmosfera. Bardzo mi się podobało, świetne przeżycie duchowe i muzyczne. Chciałabym tam wrócić – podsumowała wyjazd do Piekar Weronika Chrostowska z Jerzyków.

Jak było na Vincentianie? Zapraszamy do naszej fotorelacji!

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.